Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • wystawa

Relacja z VIII Wystawy Gołębi Rasowych w Unisławiu

W dniach 17-18 lutego 2024 roku w Hali Sportowo-Widowiskowej w Unisławiu odbyła się VIII Wystawa Gołębi Rasowych. Organizatorem tego wydarzenia był Chełmżyński Klub Hodowców Gołębi Rasowych.

Hodowcy zaprezentowali 919 sztuk zwierząt tj. gołębi i królików. Większość stanowiły gołębie, wystawiono ich 896 sztuk w aż 63 rasach. Każdy odwiedzający niezależnie od wieku mógł znaleźć dla siebie coś interesującego.

Wśród ras gołębi należących do grupy uformowane, najliczniejsze stawki stanowiły niemieckie wystawowe i rysie polskie. W grupie brodawczaków przeważały kariery. Natomiast w grupie  kuraków gołębie rasy king. Godnym podziwu była ilość garłaczy w 8 rasach, które dumnie prezentowały się w klatkach wystawowych. Spośród gołębi barwnych prym wiodły gile oraz czajki saksońskie. Grupę turkotów reprezentowało 3 rasy, z których najliczniejszą były turkoty frankońskie. Na unisławskiej wystawie nie mogło zabraknąć ptaków z grupy strukturalne. Była to przede wszystkim imponująca stawka gołębi chińskich w ilości 67 sztuk w wielu odmianach barwnych, która jednocześnie stanowiła najliczniej prezentowaną rasę. Ponadto zaprezentowano liczne stawki ptaków w rasach: kapucyn staroholenderski (66 szt.), loczek (44 szt.) czy perukarz (42 szt.). Natomiast grupa IX, czyli gołębie lotne, reprezentowana była najliczniej przez sokoły gdańskie (42 sztuki) i holenderskie wysokolotne (27 szt.).

Do Unisławia zawitało sporo gołębi ras polskich. Były to rysie staropolskie, polskie pocztowe wystawowe, pocztowe staropolskie, listonosze polskie, polskie tarczowe wysokolotne, orliki polskie i wileńskie, srebrniaki polskie,  sroki krakowskie i łowickie. Z ciekawostek prezentowane były dość rzadko występujące w naszym kraju niemieckie sroki koziołkujące, koszua, voorburskie garłacze tarczowe, turkoty angielskie, barwnogłówki poznańskie, czystookie czy pląsacze staronadwiślańskie.

Nie zabrakło też królików. Stawka 23 sztuk obejmowała karzełki srokacze, karzełki barany, nowozelandzkie białe oraz barany francuskie. Pokaz  cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających, szczególnie dzieci.

W wystawie wzięło udział 61 wystawców. Oceny dokonała międzynarodowa komisja, składająca się z 12 sędziów: 9 polskich oraz 3 czeskich wraz 2 asystentami. Wyróżnieni hodowcy otrzymali puchary, a także nagrody rzeczowe. Pragniemy w tym miejscu podziękować zaprzyjaźnionym samorządom, które objęły naszą wystawę patronatem honorowym oraz sponsorom, od który uzyskaliśmy dofinansowanie do przekazanych nagród. W szczególności Wójtowi Gminy Unisław za ufundowanie nagrody „Champion wystawy”, którą otrzymał holenderski wysokolotny, oceniony na 97 pkt z hodowli kol. Bogdana Niewadziła.  Burmistrzowi Miasta Chełmża Jerzemu Czerwińskiemu, za ufundowanie nagrody za najwyżej ocenioną kolekcję wystawy (385 pkt), którą otrzymał kol. Karol Sarnecki w rasie gołąb chiński, a także Dyrektorowi Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie Ryszardowi Kamińskiemu, za ufundowanie nagrody „Najwyżej Oceniony Gołąb Rasy Polskiej”, którą otrzymał polski pocztowy wystawowy (96 pkt) z hodowli kol. Romana Obermüllera. Nagrodę wręczyła Zastępca Dyrektora KPODR w Minikowie Lidia Lewandowska. Ponadto nasze działania wsparli finansowo: Starosta Chełmiński – Zdzisław Gamański, Starosta Toruński Marek Olszewski, Starosta Wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz, Wójt Gminy Papowo Biskupie Andrzej Zieliński, Wójt Gminy Lisewo Jakub Kochowicz, Wójt Gminy Ryńsk Władysław Łukasik, Wójt Gminy Łysomice Piotr Kowal, a także firma „DYSTANS” Jan Olkowski, za co serdecznie dziękujemy. 

Oprócz poddania ocenie swojego dorobku hodowlanego i rywalizacji z innymi hodowcami, wystawa to czas spotkań, rozmów, wymiany poglądów, doświadczeń, promowania hodowli jako sposobu na aktywne spędzanie wolnego czasu. Hodowla zwierząt to piękne hobby uczące odpowiedzialności, systematyczności, obcowania z przyrodą. Dlatego też, chełmżyński klub próbuje zainteresować dzieci i młodzież odwiedzające wystawę tworząc kąciki dla dzieci, zagrody, w których można głaskać zwierzątka np. króliki.

Te dwa dni byłby bardzo mile spędzonym czasem w przyjacielskiej atmosferze, prawdziwym świętem hodowców. Pragniemy z tego miejsca zaprosić wszystkich hodowców na nasze kolejne wystawy, które odbędą się w listopadzie w Unisławiu oraz w lutym w Chełmży. A także wszystkich zainteresowanych hodowlą, do wstąpienia w nasze szeregi. Do zobaczenia za rok!

fot. Ernest Góralski

drukuj (Relacja z VIII Wystawy Gołębi Rasowych w Unisławiu)

  • autor: Ernest Góralski

Galeria zdjęć

  • Jury
  • Nagroda Za Najwyżej Ocenionego Gołębi Rasy Polskiej - Polski Pocztowy Wystawowy 96 pkt, hod. Obermuller Roman
  • Nagrodzeni wystawcy
  • Polski Pocztowy Wystawowy 96 pkt, Obermuller Roman
  • Puchary
  • Wystawa
  • Wystawa goębi
  • Rostowski Postawny
  • Ryś Polski

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.