Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • jezioro_chelmzynskie_plaza_i_widok_na_miasto

Bądźmy propagatorami bezpiecznej kąpieli

Każdy, kto wakacyjne dni spędza nad jeziorami powinien przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Aby bezpiecznie wypoczywać nad wodą dbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich:

  1. Pływaj tylko w miejscach wyznaczonych i strzeżonych, tam gdzie jest ratownik WOPR. Jest to gwarancja bezpieczeństwa i szybkiej pomocy.
  2. Zainteresuj się zawsze bezpieczeństwem dzieci przebywających nad wodą i w jej pobliżu, jesteś prawnym opiekunem i jesteś bezpośrednio odpowiedzialny za ich bezpieczeństwo.
  3. Dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa osobom korzystającym z kąpieli, a szczególnie dzieciom, zabezpiecz dostępne pomoce do pływania takie jak: skrzydełka pływackie, koła nadmuchiwane, itp. najlepiej w jaskrawym kolorze.
  4. Przestrzegaj zakazów kąpieli. Do wody można wchodzić, gdy na maszcie zawieszona jest biała flaga. Czerwona flaga oznacza bezwzględny zakaz kąpieli.
  5. Nie wskakuj do wody po intensywnym opalaniu. Kiedy jesteś mocno rozgrzany słońcem, grozi tobie niebezpieczny dla zdrowia szok termiczny. Najpierw opłucz wodą klatkę piersiową, kark, szyję, nogi.
  6. Pływaj w miejscu dobrze znanym.
  7. Nie skacz do wody, jeśli nie znasz dna. Skoki ,,na główkę” w nieznanych miejscach mogą skończyć się kalectwem lub śmiercią. W przypadku wypoczynku nad morzem pamiętajmy, że dno zmienia się nieomal każdej nocy, szczególnie po silnym wietrze. Jeden nierozważny skok może zmienić na zawsze czyjeś życie. 
  8. Nie wchodź celowo do wody w miejscach niebezpiecznych, tam gdzie znajdują się np.: wiry, wodorosty, zimne prądy, miejsca bagniste, ostrogi, urządzenia hydrotechniczne, szlaki żeglugowe.
  9. Nie odpływaj daleko od brzegu. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.
  10. Nie pływaj gdy jesteś chory, przy złym samopoczuciu, dużym zmęczeniu, po jedzeniu ani na czczo - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.
  11. Nie pływaj po alkoholu. Alkohol jest główna przyczyną śmiertelnych wypadków nad wodą, dodaje odwagi i pogarsza koordynację ruchową. Powoduje szybszą utratę ciepłoty ciała, nagłe przykurcze mięśni i zaburzenia orientacji w przestrzeni.
  12. Wchodź do wody z drugą osobą. Osoba będąca z nami w stałym kontakcie wzrokowym pomoże wezwać pomoc, kiedy złapie nas skurcz lub gdy zasłabniemy.
  13. Nie wszczynaj nigdy fałszywych alarmów, nie popychaj nigdy do wody osób, które się tego nie spodziewają.
  14. Nie biegaj po pomostach, możesz potrącić znajdujące się tam osoby, a sam narażasz się na uszkodzenia ciała w przypadku upadku.
  15. Pływaj tylko i wyłącznie na sprawnym sprzęcie, nie próbuj dopłynąć na materacu np. na drugi brzeg jeziora.
  16. Dbaj o czystość wody, w której pływasz. Nie załatwiaj do wody potrzeb fizjologicznych. Jeśli są do tego warunki wchodź do wody po uprzednim umyciu się pod prysznicem.
  17. Jeśli nie chcesz się przeziębić to po skończonej kąpieli przebierz się w suche ubranie.
  18. Jeżeli nie umiesz dobrze pływać zapisz się na kurs. Jako dobry pływak spędzisz czas nad wodą o wiele ciekawiej i przede wszystkim bezpieczniej.

fot. Michał Kardas

drukuj (Bądźmy propagatorami bezpiecznej kąpieli)

  • autor: Krzysztof Jankowski

Galeria zdjęć

  • ulotka sinice
  • ulotka serwis kąpieliskowy 3
  • ulotka sinice
  • ulotka zasady bezpieczeństwa kąpieli

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.