Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • logo pttk duże

Metryka

  • Treść archiwalnatak

Wycieczka piesza z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”

W najbliższą sobotę, 19 listopada 2022 roku Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów o godz. 9.30 na pętli linii MZK na os. Skarpa (ul. Olimpijska). Trasa wycieczki będzie wiodła z miejsca spotkania: ul. Trakt Leśny - Małgorzatowo - Lubicz Dolny - Wilczy Młyn, z powrotem na ul. Olimpijską. Długość całego przejścia wyniesie około 10 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Tadeusz Perlik.

Wilczy Młyn – przysiółek Lubicza Dolnego. Osada młyńska o niemieckiej nazwie Wolfsmuehle znajdowała się nad Wilczą Strugą, która do XIII wieku była dolnym, końcowym odcinkiem Strugi Toruńskiej. W XIII wieku po przekopaniu rowu przez Krzyżaków prowadzącego od Strugi Toruńskiej w Grębocinie do Torunia; wody Strugi Toruńskiej zostały rozdzielone. Część popłynęła swoim naturalnym korytem (Wilcza Struga) z ujściem do Drwęcy, nieopodal przerzuconego przez nią wiaduktu kolejowego. Natomiast jej główna część jako Struga Toruńska zasiliła poprzez staw młyński Kaszownik, fosy obronne miasta. Pierwsza znana wiadomość o Wilczym Młynie pochodzi z lat 1694-1718. Jego właścicielem było miasto Toruń, które wydzierżawiło młyn młynarzowi Mathiasowi Richterowi. Jednak przekazywana tradycja przypisuje budowę młyna wodnego osadnikowi olenderskiemu Josefowi Wolffowi, co ma pewne poparcie w nazwie młyna. Nazwisko młynarza, co było rzeczą naturalną w owych czasach, identyfikowano z młynem. W latach 1718-1723 osada młyńska składała się z: domu mieszkalnego, stodoły oraz stajni. Osadę posiadał w dzierżawie ówczesny rajca toruński Christopf Hafft. Johann Christoph Hafft był piernikarzem, który przybył do Torunia z Dolnego Śląska. Za wydarzenia związane z „Tumultem Toruńskim” w 1724 roku, wraz z innymi, wyrokiem sądu królewskiego pozbawiono go głowy oraz ręki. W 1773 roku do osady młyńskiej Wilczy Młyn należał obszar ziemi o powierzchni 5 łanów chełmińskich, co stanowiło około 83 ha. Od 1780 do 1806 roku miejscowy młyn dzierżawił Cornelius Kessler. 24 stycznia 1813 roku w obliczu zbliżających się do Torunia wojsk rosyjskich, 400 osobowy oddział wojsk bawarskich z Twierdzy Toruń pod dowództwem ppłk. Merza najechał Lubicz oraz folwark Wilczy Młyn, konfiskując mieszkańcom żywy inwentarz. W 1867 roku na terenie folwarku, którego właścicielem był niejaki Exius, zostały odkryte pokłady węgla brunatnego. W 1926 roku młyn zakupił Jan Raciborski. Rok później Raciborski podczas prac w polu , przejeżdżał zaprzęgiem końskim drogą nad stawem młyńskim. W pewnym momencie konie, wóz wraz z właścicielem i jego kilkuletnim synem zsunęli się do stawu i utopili. Tragedia wstrząsnęła mieszkańcami Lubicza i do dziś ją pamiętają. Wdowa po Raciborskim sprzedała Wilczy Młyn w 1935 roku Włodzimierzowi Topolskiemu. Ciekawostki krajoznawcze: przy dawnej osadzie młyńskiej obecni właściciele wyeksponowali kamień młyński, który znaleźli podczas prac na terenie parceli.

drukuj (Wycieczka piesza z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”)

Metryka

  • Treść archiwalnatak
  • AutorHenryk Miłoszewski
Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.