Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • logo pttk duże
    [treść archiwalna]

Wędrówki rodzinne z PTTK

W najbliższą sobotę 12 marca br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej, w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 10.15 przy „Grzybie”, który zajmuje część skweru im. Anny i Leonarda Torwitów. Trasa wędrówki będzie wiodła przez Port Zimowy, Park Miejski, Góry Piekarskie, Góry Zajęcze, w rejon ul. Grunwaldzkiej – do pomnika rajcy toruńskiego D. Ch. Janitzena. Zakończenie wędrówki zaplanowano przy kościele św. Józefa na Bielanach. Cała trasa będzie miała około 12 km długości. Wycieczką pokieruje przodownik turystyki pieszej PTTK Rajmund Czechowski.

„Grzyb” - to dawna kryta altana z otwartymi ścianami, który jest elementem architektury parkowej. Na trzonie posiada wyciosane dwie daty: 1843 oraz 1903. Starsza z 1843 roku jest metryką powstania i pierwotnego ustawienia przy drodze na Rybaki. Altanę zbudował i ufundował mistrz ciesielski Bogumił Mallon. W 1891 roku podczas budowy toru dla tramwaju konnego, altanę przesunięto w miejsce, obecnego hotelu „Ibis”. Zmieniono przy tym jej funkcję na przystanek tramwajowy, pozbawiając ozdobnej galeryjki ze schodami. W 1902 roku fatalny stan „Grzyba”, groził jego upadkiem. Magistrat miasta wyłonił wówczas firmę pp. Houtermana i Waltera, która w 1903 roku przywróciła „Grzyba” do dawnej świetności. I właśnie tego wydarzenia dotyczy druga wyciosana data. W okresie międzywojennym podczas modernizacji linii tramwajowej, ułożono nowe torowisko wzdłuż ul. Chopina. Tory połączyły Bydgoskie Przedmieście z pl. Rapackiego. Przy tej okazji rozebrano niepotrzebne tory tramwajowe znajdujące się przy Grzybie. W latach 1928 – 1931 na przestrzeni pomiędzy „Grzybem”, a Portem Zimowym składowano zdemontowane elementy mostu z Opalenia, a także nowo zamówione elementy mostu drogowego, które sukcesywnie były montowane. Plac składowanych elementów ogrodzono, skutecznie utrudniając na 3 lata przejście wzdłuż brzegu Wisły do Portu Zimowego.

Na wiosnę 1929 roku rozpoczęto porządkowanie skweru przy „Grzybie”, które zakończono pod koniec roku; wyzbierano wówczas kamienie oraz założono kwietniki. Jesienią 1929 roku podczas prac ziemnych w rejonie "Grzyba" natrafiono na skarb 17 srebrnych monet. W 1934 roku kontynuowano prace porządkowe na skwerze, sadząc rośliny i kwiaty. W latach 50-tych XX wieku funkcjonowało w okolicy "Grzyba" boisko sportowe "Pomorzanina". W lecie plac pełnił rolę boiska do koszykówki i siatkówki, a zimą rolę lodowiska, na którym trenowali hokeiści. Ostatniej przeprowadzki „Grzyba” dokonano prawdopodobnie w latach 60-tych XX wieku.

drukuj (Wędrówki rodzinne z PTTK)

    [treść archiwalna]
  • autor: Henryk Miłoszewski

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.