Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

45. Kopernikańskie Marsze na Orientację przełożone na 26 lutego

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa wraz z Klubem Imprez na Orientację „Skarmat” w Toruniu, organizują po raz 45. Kopernikańskie Marsze na Orientację. Teren imprezy będzie znajdował się w rejonie Parku Tysiąclecia na Podgórzu. Park powstał w XIX wieku jako „leśna maska”, w celu zakamuflowania istniejącego tam Fortu „Przyczółek Mostowy”, jako elementu pruskiej Twierdzy Toruń. W imprezie mogą wziąć udział mieszkańcy miasta i regionu, którzy przy pomocy specjalnie sporządzonej mapy, będą musieli znaleźć określone punkty w terenie, a zaznaczone na mapie oraz odpowiednio je zapisać w karcie startowej. Odcinki pomiędzy punktami kontrolnymi umieszczonymi na mapie uczestnicy przechodzą według własnej koncepcji. Organizatorzy przygotowali dwie trasy przeznaczone: dla początkujących TP o długości 3 km oraz dla średniozaawansowanych TU o długości 4 km. Obie trasy nie mają żadnych ograniczeń wiekowych. Materiały startowe będą wydawane w godz. 10.00 – 12.00, a przyjmowane będą jedynie do godz. 14.00. Uczestnicy powinni wziąć ze sobą długopisy. Start i meta imprezy będą znajdowały się w tym samym miejscu przy ul. Złotej (południowe wejście do Parku Tysiąclecia). Zgłoszenia i wpisowe są przyjmowane w siedzibie Oddziału Miejskiego PTTK, przy ul. Piekary 41. Kierownikiem imprezy jest przodownik imprez na orientację PTTK – Przemysław Tafliński, a sędzią głównym przodownik imprez na orientację PTTK – Waldemar Fijor.

Fort „Przyczółek mostowy” (Brückenkopf) – usytuowany jest przy ul. Podgórskiej. Zbudowany na zarysie kleszczowym w latach 1824 – 1835. Starsza jego część zamknięta jest od nasady murem ze strzelnicami (tzw. Murem Carnota) z lat 1861 – 1863. Otoczony jest głęboką mokrą fosą, bronioną z osiowo umieszczonej kaponiery. Dobrze zachowane i godne obejrzenia są: rawelin, stok bojowy, budynki koszarowe, reduta, magazyn prochowy oraz dwa bastiony. Prawy przetrwał do dziś bez zniekształceń.

W tym samym dniu t.j. 26. lutego br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 8.45 na dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd o godz. 9.00 nastąpi wyjazd pociągiem do Sierpca (koszt biletu w jedną stronę 1 złoty). Trasa wędrówki będzie wiodła z Sierpca, do skansenu Muzeum Wsi Mazowieckiej oraz z powrotem do Sierpca. Uczestnicy zobaczą skansen Muzeum Wsi Mazowieckiej w Bojanowie, a następnie obiekty zabytkowe w Sierpcu (klasztor benedyktynek, kościół farny śś. Wita, Modesta i Krescencji, kosciół św. Ducha, jatki miejskie oraz ratusz). Wycieczka piesza będzie miała 8 km długości, a pokieruje nią przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech. Powrót z wycieczki przewidziano po godz. 17.00.

drukuj (45. Kopernikańskie Marsze na Orientację przełożone na 26 lutego)

    [treść archiwalna]
  • autor: Henryk Miłoszewski

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.