Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • logo PTTK - kwadrat
    [treść archiwalna]

Wędrówki rodzinne z PTTK

W najbliższą sobotę, 8 stycznia 2022 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników na platformie przesiadkowej MZK przy al. Solidarności o godz. 7.20, skąd nastąpi o godz. 7.33 wyjazd autobusem linii nr 30 do Grębocina. Trasa wycieczki będzie wiodła z Grębocina przez Lipniczki, Koniczynkę, Papowo Toruńskie i Katarzynkę, z powrotem do miasta. Wycieczka będzie liczyła ca 15 km długości. Wyprawą pokieruje przodownik turystyki pieszej PTTK Rajmund Czechowski. W trakcie wycieczki będzie można obejrzeć dwory, dawne siedziby ziemiańskie w Lipniczkach, Koniczynce, Papowie Toruńskim oraz w Katarzynce.

Katarzynka – dawny folwark założony w końcu XVIII wieku przez burmistrza Torunia Samuela Lutra Gereta (polityka, naukowca, księgarza i wydawcę gazety – która jako pierwsza w kraju opublikowała wyniki obserwacji meteorologicznych, a te były prowadzone w Gimnazjum Toruńskim). Po nabyciu folwarku, zmienił on swoją nazwę na Geretowo. W 1791 roku posiadłość rozszerzono o zakup sąsiednich gruntów – całość obejmowała 340 ha powierzchnię. Samuel Luter Geret w dość późnym wieku ożenił się z Katarzyną Konstancją Goebel i na jej cześć dotychczasowy folwark nazwał jej imieniem – Katharinenflur (Łan Katarzyny). W 1796 roku sprzedał folwark Christianowi Elsnerowi za 12.000 talarów. Do rodziny Elsner w tym czasie należały folwarki w Papowie Toruńskim i Koniczynce. W 1903 roku – majątek wielkości 338 ha należał do Zdzisława Swinarskiego. W 1905 roku gmina Toruń kupiła od właściciela folwarku Katarzynka 148 ha gruntu za 15.000 marek, który przekazała gminie Mokre. Od 1906 roku majątek przejęła Gmina Toruń i wydzierżawiając go. W 1919 roku majątkiem zarządzał Wincenty Morawski, w 1920 roku Fritz Ulmer, a w 1924 roku Paweł Funke. W 1922 roku folwark posiadał 150 ha powierzchni. Płody rolne pozyskiwane z folwarku, były przeznaczone dla ośrodków opiekuńczych w mieście. W 1930 roku do Katarzynki, przyłączono folwark Krowieniec. Ciekawostki krajoznawcze: dwór z końca XVIII wieku, przy ul. Kociewskiej 37. Po dawnym folwarku nic więcej nie pozostało, a podczas prowadzonych prac rozbiórkowych dawnych obiektów okazało się, że były zbudowane z cegły gotyckiej, rozbiórkowej. Relikty parku dworskiego ze starodrzewem z 2 połowy XIX wieku.

drukuj (Wędrówki rodzinne z PTTK)

    [treść archiwalna]
  • autor: Henryk Miłoszewski

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.