Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • 27332281_1559875270787108_2128223117248493233_n
    [treść archiwalna]

Rodzinnie z PTTK już 2 stycznia!

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców regionu do udziału w noworocznej wycieczce krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Chętni muszą zarezerwować czas w najbliższą niedzielę (2 stycznia).

Spotkanie uczestników zaplanowano na pętli MZK linii autobusowej nr 20 przy ul. Fortecznej o godz. 7:45. Trasa wycieczki będzie wiodła szlakiem zielonym do rezerwatu „Las Piwnicki”, dalej przez osadę leśną Strugaj, leśniczówkę Olek, osadę leśną na Barbarce, leśniczówkę Wrzosy, z zakończeniem na pętli MZK przy ul. Pawiej. Wycieczka będzie liczyła 15 km długości. Wyprawą pokieruje przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski.

Olek – osada leśna z leśniczówką leżąca nad Strugą Łysomicką. Dawny majątek rycerski w Olku był wzmiankowany już w końcu XVII wieku. W 1727 roku jego właścicielem był Hube, a na początku XIX wieku Albert Pohl. Na przełomie XVIII/XIX wieku na południe od osady, przy trakcie Olek – Barbarka, obok Strugi Łysomickiej znajdowała się karczma. W 1852 roku do majątku została przyłączona osada leśna Chorab. Pod koniec 1867 roku spaliły się zabudowania folwarczne Olka. W końcu XIX wieku Olek przeszedł na własność do spadkobierców Pohla. Od 1889 roku Olek należał do Torunia.  Na początku XX wieku Olek wraz z Chorabiem należał do Gminy Miasta Toruń, a zarządzał nim leśniczy Esser z Barbarki. W 1922 roku obszar leśny w Olku  obejmował powierzchnię 2.389 ha i był własnością Gminy Miasta Toruń, podobnie było w 1929 roku. Ciekawostki krajoznawcze: przy Strudze Łysomickiej mogiła harcerzy zamordowanych na drodze Leszcz – Olek przez hitlerowców. Dla zatarcia śladów mordu Niemcy przewieźli zwłoki w miejsce, gdzie znajduje się symboliczny pomnik z pamiątkową tablicą. Po drugiej stronie strugi przy szlaku zielonym usytuowany jest schron żelbetonowy (tradytor) z 1944 roku wzniesiony przez Niemców. Obok drogi asfaltowej prowadzącej do leśniczówki głaz narzutowy o obwodzie 700 cm i wysokości 170 cm będący pomnikiem przyrody nieożywionej.

fot. Oddział Miejski PTTK w Toruniu

drukuj (Rodzinnie z PTTK już 2 stycznia!)

    [treść archiwalna]
  • autor: Oddział Miejski PTTK w Toruniu

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.