Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • 11.11.2021-www
    [treść archiwalna]

Narodowe Święto Niepodległości

Każdego roku 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Ale czy wiecie, że w dwudziestoleciu międzywojennym obchody tego święta odbywały się 15 sierpnia, w rocznicę Cudu nad Wisłą? 11 listopada ogłoszono świętem specjalną ustawą dopiero 23 kwietnia 1937 r. Następnie zostało zniesione 22 lipca 1945 r. przez Krajową Radę Narodową, by ponownie powrócić w okresie transformacji systemowej w 1989 r.

Wybór 11 listopada podyktowany był zakończeniem I wojny światowej, dzięki rozejmowi z 11 listopada 1918 roku oraz wizycie Józefa Piłsudskiego, jaka miała miejsce dzień wcześniej w Warszawie. W tych dwóch dniach – 10 i 11 listopada 1918 r. – naród polski uświadomił sobie w pełni fakt odzyskania niepodległości.

Rangę święta państwowego nadano Świętu Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku. W zamyśle miało ono łączyć upamiętnienie odzyskania suwerenności państwowej z zakończeniem wielkiej wojny, a przy okazji oddawać hołd osobie marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości miały wtedy charakter wojskowy. Podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 jawne świętowanie polskich świąt państwowych było niemożliwe. Organizatorzy przygotowywanych konspiracyjnie obchodów rocznicy 11 listopada byli narażeni na dotkliwe represje. Jednak mimo to pamięć o Święcie Niepodległości starano się podtrzymywać.

W 1945 ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN, i jednocześnie zniesiono Święto Niepodległości. W czasach PRL-u było to święto zakazane. Pomimo tego uroczystości organizowane były nielegalnie przez środowiska niepodległościowe. 15 lutego 1989 roku Sejm, jeszcze wówczas PRL-owski, przywrócił 11 listopada do rangi Narodowego Święta Niepodległości.

Od tej chwili, każdego roku 11 listopada w całym kraju są organizowane marsze, parady i festyny z tej okazji. Mieszkańcy miast, wsi i miasteczek dekorują domy i balkony narodowymi flagami i biorą udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. Obchody uświetniają często okolicznościowe wystawy i rekonstrukcje historyczne. Jedni świętują na sportowo – biorąc udział w biegach dla Niepodległej, inni uczestniczą w uroczystościach religijnych i mszach z Ojczyznę.

drukuj (Narodowe Święto Niepodległości)

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.