Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Informacje z ZUS

Seniorzy polubili e-wizyty

Już ponad 116 tysięcy osób skorzystało z wideorozmowy z ekspertem ZUS w ciągu roku. Zainteresowanie tą formą usługi stale rośnie. W województwie kujawsko-pomorskim na taki kontakt zdecydowało się 6 tysięcy klientów. Najwięcej e-wizyt dotyczy spraw związanych z emeryturami oraz rentami.

E-wizyta to wideospotkanie z ekspertem ZUS, które umożliwia załatwienie większości spraw w  urzędzie bez konieczności wychodzenia z domu. To bezpieczna i wygodna forma kontaktu szczególnie w czasie pandemii koronawirusa. Umawianie wideorozmowy jest bardzo proste, wystarczy wejść na stronę www.zus.pl i odszukać zakładkę e-wizyta, a następnie kliknąć link „Umów się na e-wizytę”. Można samemu wybrać dogodny termin i godzinę wizyty.  Wystarczy mieć dostęp do internetu, smartfon, tablet lub komputer z kamerką. W e-wizycie może też wziąć udział opiekun faktyczny lub prawny. Z e-wizyty mogą również skorzystać osoby niesłyszące i niedowidzące, a także osoby z polskim i zagranicznym stażem pracy, które chcą uzyskać informacje na temat emerytur i rent międzynarodowych – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Seniorzy niemal tak często korzystają z wirtualnych spotkań z pracownikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych  jak przedsiębiorcy i pracownicy. W województwie kujawsko-pomorskim największą popularnością cieszą się tematy e-wizyt dotyczące emerytur i rent, prowadzeniem firmy, wypłatą zasiłków czy potwierdzeniem profilu PUE. Od października ubiegłego roku spotkanie online odbyło blisko 6 tys. osób w naszym regionie. Liczba umówionych wizyt jest zdecydowanie większa, jednak 27 proc. zarezerwowanych spotkań nie doszło do skutku, ponieważ klienci nie nawiązali kontaktu z naszym ekspertem, ani nie odwołali e-wizyty – dodaje rzeczniczka.

Pamiętajmy, że w każdej chwili klient umówioną e-wizytę może odwołać. Wystarczy kliknąć link „Zrezygnuj z e-wizyty”, który znajduje się w wiadomości potwierdzającej rejestrację. Dzięki unieważnieniu e-wizyty na taką rozmowę będzie mógł umówić się ktoś inny, kto potrzebuje informacji czy porady eksperta ZUS – mówi Krystyna Michałek.

Osoby, które chciałyby na miejscu w placówce porozmawiać z ekspertem ZUS, nie muszą czekać w kolejce, mogą takie spotkanie wcześniej umówić przez internet na Platformie Usług Elektronicznych ZUS lub telefonicznie. Aby umówić wizytę przez telefon w jednej z placówek Oddziału ZUS w Bydgoszczy, należy zadzwonić pod numer 52 34 18 126 (dotyczy to palcówek ZUS w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Nakle, Świeciu, Tucholi, Żninie oraz Sępólnie Krajeńskim). Rezerwacja wizyt w placówkach Oddziału ZUS w Toruniu odbywa się pod numerem 54 230 73 76 (dotyczy placówek ZUS w Toruniu, Włocławku, Grudziądzu, Lipnie, Aleksandrowie Kujawskim, Brodnicy, Rypinie oraz Golubiu-Dobrzyniu).

 

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko, gdy szkoła jest zamknięta

Gdy szkoła, żłobek czy przedszkole jest zamknięte z powodu koronawirusa i zdrowe dziecko  nie może do placówki uczęszczać, ubezpieczony rodzic może otrzymać zasiłek opiekuńczy. O zasiłek może również się ubiegać gdy dziecko zostało poddane kwarantannie lub izolacji.

Aby skorzystać z zasiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko, ważne są trzy warunki: rodzic musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, dziecko nie może ukończyć 8 lat, a zamknięcie placówki jest nieprzewidziane, czyli rodzic dowiedział się o nim w terminie krótszym niż 7 dni przed jej zamknięciem. Ważne jest też to, że w domu nie ma innego opiekuna, który mógłby zająć się dzieckiem. Co ważne zasiłek opiekuńczy nie przysługuje w sytuacji gdy część uczniów (cześć klas) uczy się w sposób zdalny, a część stacjonarny
i nie dochodzi do zamknięcia całej placówki – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Wysokość zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia. Zasiłek opiekuńczy nad zdrowym dzieckiem przysługuje wszystkim osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym zarówno obowiązkowym, jak i dobrowolnym bez okresu wyczekiwania. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą warunkiem posiadania prawa do zasiłku opiekuńczego jest terminowe opłacanie dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe i przerwanie działalności na czas sprawowania opieki. Zasiłek opiekuńczy za opiekę nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat przysługuje maksymalnie przez 60 dni w roku kalendarzowym.

Rodzic ma prawo również do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności opieki nad dzieckiem, które zostało poddane kwarantannie lub izolacji domowej. Konieczność izolacji lub kwarantanny dziecka jest traktowana  jak choroba dziecka. Okres wypłaty zasiłku opiekuńczego zależy od wieku i niepełnosprawności dziecka. Zasiłek opiekuńczy można otrzymać maksymalnie przez:

  • 60 dni w roku kalendarzowym- jeśli opieki wymaga chore dziecko (także z niepełnosprawnością)
    w wieku do 14 lat,
  • 14 dni w roku kalendarzowym- jeśli opieki wymaga chore dziecko w wieku powyżej 14 lat,
  • 30 dni w roku kalendarzowym- jeśli opieki wymaga chore dziecko z niepełnosprawnością w wieku 14-18 lat.

 Niezbędne dokumenty

  • wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15A (Z-15A należy złożyć przy każdorazowym ubieganiu się o zasiłek opiekuńczy, z wyjątkiem przypadków nieprzerwanych okresów sprawowania opieki nad tym samym dzieckiem, jeżeli nie zmieniły się żadne okoliczności), dokument powinien być złożony w oryginale
    w placówce ZUS lub przesłany przez PUE wnioskodawcy,
  • oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły

Pracodawca/zleceniodawca, który nie wypłaca sam zasiłków, przekazuje do ZUS-U wraz z drukiem Z-3/Z-3a wniosek ubezpieczonego o zasiłek opiekuńczy Z-15A oraz oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły.  Osoba prowadząca działalność gospodarczą składa zaświadczenie na druku Z-3b.

drukuj (Informacje z ZUS)

    [treść archiwalna]
  • autor: Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.