Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Pachphoto (12)
    [treść archiwalna]

Lipiec z PTTK

Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”

W sobotę 3 lipca br. Oddział Miejski PTTK zaprasza do udziału w wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 6.45 na dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd o godz. 7.00 wyjazd pociągiem do Grzywny (kierunek Chełmża). Trasa wycieczki będzie wiodła z Grzywny, wokół jez. Chełmżyńskiego, przez Mirakowo, Zalesie i Pluskowęsy do Chełmży i będzie miała około 15 km długości. W trakcie przejścia zaplanowano kąpiel. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski.

Mirakowo – Miejscowość w pobliżu Jeziora Chełmżyńskiego, o powierzchni prawie 271 ha oraz maksymalnej głębokości 27 metrów. Po raz pierwszy wymieniona została w 1222 roku w dokumencie księcia Konrada mazowieckiego na podstawie którego przekazał on biskupowi pruskiemu Christianowi szereg grodów i wsi, w tym także interesujące nas Mirakowo. W końcu XIII wieku był tu majątek rycerski, którego właścicielem był Bertholdus de Merechow. W 2. połowie XVI wieku właścicielem majątku był Jerzy Konopacki, a w 1607 roku Łukasz Konopacki. W rękach Konopackich majątek pozostawał do 1. połowy XVII wieku. Potem należał do Konarskich, Czapskich oraz Zielińskich. W XIX wieku właścicielami majątku byli Niemcy. Od 1881 roku Mirakowo należało do Działowskich. Istniejący w Mirakowie dwór zbudowała na przełomie XIX i XX wieku rodzina Działowskich.

Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”

W sobotę 10 lipca br. Oddział Miejski PTTK zaprasza mieszkańców miasta do udziału w wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK ”. Spotkanie uczestników o godz. 7.20 na dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd o godz. 7.36 wyjazd pociągiem do Ostrowitego (następna stacja kolejowa za Jabłonowem Pomorskim). Trasa wycieczki będzie wiodła turystycznym szlakiem pieszym w kolorze niebieskim z Ostrowitego, wzdłuż jezior: Głowińskiego, Mieliwo, Sosno i Tabuła-Łąki do Anielewa, a następnie wzdłuż jeziora Niskie Brodno do Brodnicy. Długość całej trasy wyniesie około 29 km. W trakcie przejścia zaplanowano kąpiel. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski.

Ostrowite – Wieś wzmiankowana w 1414 roku, wówczas doznała szkód wojennych. W 1764 roku właścicielami byli Ostrowiccy. W latach 1920–1944 dobra stanowiły własność Hansa von Blichera. Ciekawostki krajoznawcze: gotycki kościół parafialny św. Jakuba z 1. połowy XIV wieku, pałac zbudowany w końcu XIX wieku w otoczeniu, którego park krajobrazowy z XIX wieku. Węzeł szlaków turystycznych: żółtego Toruń – Ostrowite, zielonego Radzyń Chełmiński – Ostrowite, o długość 32 km oraz niebieskiego Brodnica – Ostrowite, o długość 29 km.

Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”

W kolejną sobotę 17 lipca br. Oddział Miejski PTTK zaprasza mieszkańców miasta do udziału w wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK ”. Spotkanie uczestników o godz. 7.20 na dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd o godz. 7.36 wyjazd pociągiem do stacji Kamionki Jezioro. Trasa wyprawy będzie wiodła z Kamionek, wokół jeziora Kamionkowskiego, a dalej do Gronowa. Długość całego przejścia wyniesie ca 13 km. W trakcie przejścia zaplanowano kąpiel. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski.

Gronowo – Wieś na kartach historii pojawiła się w 1414 roku, wówczas doznała szkód wojennych. W 1472 roku król Kazimierz Jagiellończyk udzielił zgody wojewodzie chełmińskiemu Gabrielowi Bażyńskiemu na przekazanie wsi Janowi Rackendorff. W 1520 roku król Zygmunt I nadał wieś radzie miasta Torunia. W XVII wieku w czasie wojen szwedzkich została poważnie zniszczona. W 1728 roku jej właścicielem był Jan Czapski, a w 1749 roku Łukasz Zalewski. W 1796 roku król pruski Fryderyk Wilhelm przekazał dobra swojemu adiutantowi Krzysztofowi Chlebowskiemu, a ten odsprzedał majątek Ignacemu Piwnickiemu. Od 1798 roku właścicielem dóbr stał się Samuel Wolff. Po I wojnie światowej od Wolffów dobra ziemskie Gronowo wraz Gronówkiem nabył książę Włodzimierz Puzyna. Posiadłość otaczał piękny park. Po wybuchu II wojny światowej książę walczył jako lotnik w bitwie o Anglię. Po zakończeniu wojny osiadł na stałe w Wielkiej Brytanii.

Wycieczka piesza „Camino Polaco i Nadwiślańskim Szlakiem

W Jubileuszowym Roku Jakubowym – 2021 Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu, pomysłodawca tras oraz administrator oznakowania Camino Polaco i Nadwiślańskiego Szlaku św. Jakuba pragnie przybliżyć mieszkańcom Torunia i całego woj. kujawsko – pomorskiego, ten znany i słynny Europejski Szlak Kulturowy. W tym celu Oddział zaprasza chętnych mieszkańców, pielgrzymów i turystów na niedzielną wycieczkę w dniu 25. lipca br. Spotkanie uczestników jest przewidziane o godz. 7.50 na pętli MZK przy ul. Dziewulskiego, skąd o godz. 8.04 wyjazd autobusem linii nr 45 do Brzozówki. Trasa przejścia będzie prowadziła z Brzozówki, przez lasy Nadleśnictwa Dobrzejewice, Złotorię i Kaszczorek, na Rynek Nowomiejski w Toruniu. Do pokonania będzie około 21 km.

Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK – Andrzej Cyrwus. Wycieczkę tak zaplanowano, aby jej uczestnicy mogli bezpośrednio po przejściu, uczestniczyć we mszy św. w kościele św. Jakuba Apostoła w Toruniu, a później w festynie jakubowym. Uczestnicy w/w wycieczki mogą zdobywać Kujawsko-Pomorską Odznakę św. Jakuba.

Fot. Pachphoto

drukuj (Lipiec z PTTK)

    [treść archiwalna]
  • autor: Henryk Miłoszewski

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.