Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Droga rowerowa.
    [treść archiwalna]

Weekend z PTTK

Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”

W sobotę 12. czerwca br. Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa zaprasza mieszkańców miasta i okolic na tradycyjną wycieczkę w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 7.50 na pętli MZK przy Dziewulskiego, skąd o godz. 8.04 nastąpi wyjazd autobusem linii 45 do Głogowa (kierunek Obrowo). Trasa wyprawy będzie wiodła z Głogowa, nad jezioro w Józefowie, a dalej przez przez Mierzynek, Krobię, do Lubicza Górnego. Turyści drogę do Torunia pokonają autobusem MZK linii 35 lub PKS. Cała trasa wycieczki będzie liczyła ca 14 km. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Hanna Czech. Celem wycieczki będą: cmentarz ewangelicki w Głogowie, ładnie zagospodarowane przez gminę Lubicz jezioro w Józefowie oraz dwór w Mierzynku.

Mierzynek – Wieś wzmiankowana w 1252 roku jako Milino, wówczas należała do Świętosława Wirciżyrowica, brata Szymona, do którego należały również Jedwabno i Świętosław. W 1564 roku Mierzynek z 2 zagrodnikami był własnością Jerzego Tolibowskiego herbu Nałęcz. W 1598 roku wieś była własność szlachecką, i graniczyła z dobrami biskupów włocławskich Małszycami oraz Łążynem.W 1697 roku Mierzynek miał dwóch właścicieli: Karola Ośniałowskiego i Jana Stanisława Romockiego. Do połowy XVIII wieku Młyniec II i jego najbliższe okolice należały do benedyktynek z Torunia. Od benedyktynek dobra Młyniec II wraz z okolicą wykupili jezuici. Po przeprowadzonej kasacie w 1773 roku, dobra jezuitów przeszły w ręce tzw. Komisji Likwidacyjnej, funkcjonującej do 1879 roku. W roku 1789 dobra Kapituły Katedralnej we Włocławku w Młyńcu II, Mierzynku, Ośniałowie i Szembekowie były dzierżawione przez Józefa Ośniałowskiego, który wysiewał po 32 korce żyta, 4 korce pszenicy, i płacił 200 złotych czynszu. We wsi znajdują się duże zasoby surowców naturalnych, zwłaszcza kruszywa dla budownictwa. Z historią wsi łączą się ponure fakty z okresu okupacji, związane z obozem żydówek, które upamiętnia pamiątkowy głaz z 2 tablicami, kapliczki oraz dwór.

Wycieczka z cyklu „Z przyrodą za pan brat”

W sobotę 12. czerwca odział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa wspólnie z Urzędem Miasta Torunia i Komisją Ochrony Przyrody PTTK zapraszają najmłodszych mieszkańców miasta do udziału w kolejnej wycieczce w ramach cyklu „Z przyrodą za pan brat” Barbarka –„Leniec”:12 czerwca 2021r. Zbiórka uczestników o godz. 9.45 na pętli autobusowa MZK przy ul. Pawiej, z której nastąpi wyjście na trasę wycieczki. Trasa wycieczki będzie wiodła z ul. Pawiej, do stanowiska ochrony leńca, a dalej przez leśniczówkę Wrzosy, z zakończeniem przy auli UMK. Długość trasy wyniesie około 7 km. Uczestnicy wycieczki otrzymają punkty do książeczki Turysta Przyrodnik za obejrzenie: skupiska 3 sosen „Trzy zorze” i dębu szypułkowego przy ul. Pawiej 3, za obszar natura 2000 „Leniec”, za przejście ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej „Krajobraz Minionego Stulecia” oraz za dąb szypułkowy „Zbyszko”. W sumie można liczyć, aż na 19 punktów oraz 7 punktów do książeczki OTP. Wyprawą pokieruje instruktor ochrony przyrody PTTK Grzegorz Karasiewicz.

„XXI Rodzinny Rajd Rowerowy z Przygodą”

W niedzielę 13. czerwca br. Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa wspólnie z Klubem Turystyki Kolarskiej "Przygoda" organizują „XXI Rodzinny Rajd Rowerowy z Przygodą”, na który zapraszają mieszkańców miasta i okolic. Spotkanie uczestników o godz. 10.00 przed głównym wejściem do Galerii PLAZA przy ul. Broniewskiego. Trasa rajdu będzie prowadziła przez Barbarkę, Świerczynki, Zamek Bierzgłowski, Czarne Błoto, Górsk, do Przysieka i z powrotem do Torunia. Je długość wyniesie ok. 45 km. W programie rajdu przewidziane jest ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz konkursy rekreacyjne z nagrodami. Rajd rowerowy poprowadzą przodownicy turystyki kolarskiej PTTK Rafał Fularczyk i Waldemar Wieczorkowski. Udział w imprezie rowerowej wymaga od uczestników sprawnego technicznie roweru oraz zgłoszenia swojego uczestnictwa w Biurze Oddziału. Młodzież niepełnoletnia może wziąć udział w rajdzie jedynie pod opieką pełnoletniego opiekuna.

Świerczynki – wieś. Wzmiankowana w 1345 roku jako należąca do toruńskiego szpitala św. Ducha. Od 1415 roku wieś na mocy przywileju wielkiego mistrza Michała Kuchmeistera została przekazana toruńskiemu klasztorowi benedyktynek. Benedyktynki posiadały Świerczynki w swoich rękach aż do 1834 roku czyli do sekularyzacji zakonu. W 1739 roku we wsi znajdowały się: karczma, szpital dla ubogich i szkoła. W połowie XIX wieku parafia świerczyńska obejmowała zasięgiem m.in. : Świerczynki, Świerczyny, Różankowo, Olek, Chorab, Leszcz, Pigżę, Kowróz, Piwnice, Strugaj oraz Lulkowo. Ciekawostki krajoznawcze: kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, z przełomu XIII i XIV wieku, gotycki. Częściowo zniszczony w okresie wojny trzynastoletniej (1454-1466), przebudowany w XVII wieku. Obok kościoła klasycystyczny budynek plebani z końca XIX wieku, zbudowanej w stylu dworkowym.

fot. Michał Kardas

drukuj (Weekend z PTTK)

    [treść archiwalna]
  • autor: Henryk Miłoszewski

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.