Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • IMG_4534
    [treść archiwalna]

Z myślą o mieszkańcach - rozmowa z Wicestarostą Toruńskim Michałem Ramlauem

Powiat to nie tylko terytorium oddzielone granicami od sąsiednich jednostek administracyjnych. To znacznie więcej niż zbiór miejscowości i żyjący w nich ludzie. To także więź z miejscem, w którym się żyje, spuścizna poprzednich pokoleń – nasze kulturowe dziedzictwo, świadomość lokalnej tożsamości i poczucie wspólnoty mieszkańców. O tę ważną, choć nienamacalną sferę, a także o edukację, opiekę społeczną, kulturę i sport troszczy się Wicestarosta Michał Ramlau.

„Powiat Toruński”: Pod Pana „skrzydłami” znajduje się ogromny obszar działalności powiatu – które z powyższych zadań uważa Pan za najważniejsze?

Michał Ramlau: Najważniejsi są ludzie. Wśród naszych mieszkańców są i dzieci i seniorzy, osoby zdrowe oraz niepełnosprawne, zawodowo czynni i bezrobotni, przedsiębiorczy i tacy, którzy potrzebują pomocy, artyści i sportowcy. Każdy z nich ma inne potrzeby, dla każdego z nich istotne będą inne działania. Dlatego patrzymy na społeczność powiatu bardzo szeroko i staramy się ją wspierać na wiele sposobów.

„PT”: Jak ocenia Pan dotychczasowe efekty tego wielokierunkowego wsparcia?

MR: W powiecie bardzo dużo się dzieje.

Wiele społecznych działań i wydarzeń inicjują mieszkańcy. Doceniamy tę aktywność i staramy się dofinansowywać realizację planów. Zaproponowaliśmy naszym pozarządówkom generator wniosków, który uprości procedurę ubiegania się o dofinansowanie i sprawi, że będzie bardziej przejrzysta.

Kolejną kopalnią pomysłów i inicjatyw jest budżet obywatelski – co roku skupia lokalne społeczności wokół ważnych dla nich celów.

Pandemia trochę przyhamowała wszelkie formy integracji, ale udało się nam przenieść część aktywności do sieci, a ograniczenia stały się inspiracją dla zupełnie nowych pomysłów – takich jak „Narodowe Czytanie przez nagrywanie”, seria wideoprzewodników czy internetowe konkursy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Naszą specjalnością są także unijne projekty edukacyjne. Uczestniczą w nich nie tylko szkoły prowadzone przez powiat, ale także gminne podstawówki. Zasięg tych przedsięwzięć przekroczył już nawet granice powiatu – EU-geniusz zaprosił do świata 3D także dzieci z Kowalewa Pomorskiego. Te projekty, to drzwi do świata nowych technologii, szkolenia dla nauczycieli i supernowoczesny sprzęt w szkołach.

Projekty integracyjne i włączające realizowane są także w placówkach opiekuńczych. DPS-y oraz PCPR aktywnie i skutecznie pozyskują zewnętrzne środki na różnorodne działania.

Ważną dziedziną jest dla nas także bezpieczeństwo – stawiamy na ścisłą współpracę z Policją, strażą pożarną, strażą rybacką, sanepidem. Dofinansowujemy zakupy sprzętu dla służb i straży, nasi pracownicy wspierali sanepid w najtrudniejszych miesiącach walki z pandemią.

„PT”: A plany na przyszłość?

MR: Mamy do zagospodarowania ogromne środki rządowe. To miliony złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, jak i z Funduszu Dróg Samorządowych. Te pieniądze to skok w przyszłość dla powiatowych placówek. Pozwolą zrealizować plany, dla których zawsze brakowało funduszy. Za twardymi inwestycjami idą zawsze działania miękkie, więc kiedy już powstaną nowe obiekty, otworzą się przed nami zupełnie nowe możliwości.

drukuj (Z myślą o mieszkańcach - rozmowa z Wicestarostą Toruńskim Michałem Ramlauem)

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.