Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • IMG_4442
    [treść archiwalna]

Stan dróg i funkcjonowanie Wydziału Komunikacji - rozmowa z członkiem Zarządu Powiatu Januszem Kononiukiem

Stan dróg i funkcjonowanie Wydziału Komunikacji to zawsze gorące tematy w samorządzie. Dwa i pół roku temu powierzono je członkowi Zarządu Powiatu Januszowi Kononiukowi, który poza PZD objął także pieczę nad Wydziałem Środowiska.

„Powiat Toruński”: Jakie zadania stawiał Pan przed sobą rozpoczynając pracę w Zarządzie?

Janusz Kononiuk: Kluczową kwestią było dla mnie zlikwidowanie długiego oczekiwania w kolejkach w wydziale komunikacji oraz transparentny dostęp do rejestracji pojazdów. Oczywistym zadaniem była naprawa i modernizacja dróg proporcjonalnie do ilości kilometrów dróg i natężenia ruchu w danej gminie, a co za tym idzie starania o pozabudżetowe środki na ten cel. Miałem także plan rozszerzenia spektrum działań w zakresie ekologii - popularyzację i wspieranie inicjatyw społecznych w tej dziedzinie.

Nie bez znaczenia było dla mnie także zbudowanie poprawnych relacji pracowniczych w podległych mi wydziałach – zbudowanie zaufania i atmosfery współpracy, które pozwalają na wyzwolenie kreatywności pracowników.

„PT”: Jak ocenia Pan bilans tych działań na półmetku?

JK: Niezwykle cieszę się, z zakupienia i zainstalowania kolejkomatu oraz całego systemu związanego z rezerwacją terminów w wydziale komunikacji co usprawniło cały proces zarówno z punktu widzenia klientów, jak i pracowników. Co więcej, to przedsięwzięcie okazało się niezwykle istotne w chwili, gdy pojawiły się różnorodne obostrzenia związane z pandemią.

Dzięki rezerwacjom mogliśmy uniknąć kolejek i gromadzenia się klientów oczekujących na załatwienie swoich spraw.

Sukcesem zakończyły się także starania o środki z Funduszu Dróg Samorządowych – 50% dofinansowanie to więcej wyremontowanych kilometrów. Na powiatowych drogach pojawiło się też kilka nowinek: kupiliśmy urządzenie do pomiaru natężenia ruchu – dzięki temu, zamiast zlecać kosztowne badania możemy teraz sami ocenić i porównać potoki ruchu. Na powiatowej drodze w Chełmży zainstalowaliśmy nowatorską sygnalizację świetlną, która wymusza na kierowcach zdjęcie nogi z gazu przed przejściem dla pieszych sąsiadującym ze szkołami: SP nr 5 i ZS im. UE. Zakupiliśmy także ciągnik z osprzętem do utrzymania czystości na ścieżkach rowerowych, który w powiecie z roku na rok przybywa. Wierzę, że moi pracownicy dobrze oceniają zmiany kadrowe i wprowadzenie jasnych zasad nagradzania i awansu.

„PT”: Ale to nie koniec?

JK: Nie – celem jest zlikwidowanie oczekiwania na rejestrację pojazdu. Chciałbym też, by z końcem kadencji nie było już powiatowych dróg gruntowych. Pracuję nad zmianą bazy lokalowej i unowocześnieniem parku maszynowego PZD oraz oczywiście nad pozyskiwaniem środków na dalszy rozwój infrastruktury drogowej. Zależy mi na kontynuacji budowy aktywnych przejść dla pieszych oraz wprowadzania rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo.

Staramy się także zacieśniać współpracę z samorządami i placówkami edukacyjnymi w dziedzinie ochrony środowiska i popularyzacji działań ekologicznych. Planujemy organizację powiatowych kiermaszów i imprez lokalnych propagujących ochronę środowiska, w tym czyste powietrze.

drukuj (Stan dróg i funkcjonowanie Wydziału Komunikacji - rozmowa z członkiem Zarządu Powiatu Januszem Kononiukiem)

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.