Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • 142527292_1294319874301743_4060017374069775632_o
    [treść archiwalna]

Europejskie szkolne Walentynki 2021

Szkoła Podstawowa w  Makowiskach i Szkoła Podstawowa w Steklinie, we współpracy z placówkami edukacyjnymi z gminy Czernikowo, spoza niej  oraz Urzędem Gminy w Czernikowie zapraszają do włączenia się do projektu – „Kultura kontra używki”!

W ramach projektu uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytania m.in. :

- „Czy dawni buntownicy mogą dziś twórczo inspirować ? 

- „The Beatles story” przedstawi w walentynkowych okolicznościach kultowy zespół „Żuki”.

Transmisja online na FB SP Makowska od godziny 12:00 12 lutego 2021 r. na https://youtu.be/oOAHzhSMR90.


W związku z sytuacją spowodowaną COVID-19 chcemy zaproponować młodzieży cykl działań, mających na celu umożliwienie spędzenia czasu w okresie pandemii w sposób taki, do jakiego byliśmy przyzwyczajeni przed jej wybuchem, a jednocześnie wolny od używek i alkoholu.

Proponowane formy działań:

Sugerujemy  pogadanki poprzedzające koncert na temat uzależnień oraz konkurs plastyczny o twórczości The Beatles (np. plastyczna wizja ulubionej piosenki lub portret członków zespołu). Zachęcamy aby uczestnicy, podczas koncertu byli przebrani w stroje lat 60. Proponujemy w tym miejscu konkurs szkolny na najlepszy ubiór, fryzurę.  Wychowawców, pedagogów i chętnych nauczycieli zachęcamy aby  wspólnie z uczniami przeprowadzili miniwarsztaty związane z kulturą lat 60. oraz przygotowali młodzież do właściwego odbioru koncertu.


Opis projektu:

Ideą przedsięwzięcia jest promocja ciekawego spędzania wolnego czasu nawet podczas obowiązujących obostrzeń epidemicznych. Cel projektu to pokazanie możliwości wyjścia z niemocy, z bezsilności skazującej na wegetację, pokazanie, że nie ma sytuacji krańcowo beznadziejnych. Przede wszystkim to jest też danie nadziei, pozytywnego promyka pokazującego alternatywną drogę funkcjonowania w konkretnych ograniczeniach.
Szczególnie do młodych kierujemy przesłanie, że w sieci można żyć aktywnie, generować sytuacje aktywizujące  nas w normalnej rzeczywistości. Pragniemy przybliżyć dokonania mistrzów, wszak Beatlesi to kultowa światowa grupa. 
Przybliżymy też lokalnych artystów, którzy od lat kultywują muzyczną legendę zespołu The Beatles.  Wydarzenie będzie wyzwaniem do zmierzenia się z rzeczywistością, w której  przyszło nam żyć. 
Każdy zespół tworzy swoją niepowtarzalną legendę. Beatlesi czerpali z życia pełnymi garściami. Wzloty i upadki grupy, indywidualne losy każdego z Beatlesów do dziś inspirują, ciekawią  licznych wielbicieli. Zjawisko beatelmanii powraca w różnych formach  i okresach.  To spotkanie ma być nie tylko podróżą w czasie, ale też zachętą do spełniania swoich marzeń, motywacją do podejmowania wyzwań, czerpania z kultury artystów.
Żuki zagrają w auli Szkoły Muzycznej w Czernikowie. Zespół realizatorów postara się o dobrą jakościowo transmisję wideo do wszystkich podmiotów  biorących udział w wydarzeniu. 
Walentynki z Żukami niech sprowokują aktywność. Chętni uczniowie z klas młodszych, ubrani zgodnie z modą tej epoki, mogą uczestniczyć w szkolnej transmisji. Uczniowie starszych klas mają pole do popisu, aby przygotować domową transmisję. Stroje, fryzury, transparenty, plus muzyka zespołu cofną nas w czasie, ale po to,  by zabrać stamtąd inspirację, odwagę, pomysłowość itp. Będzie to okazja do uczestniczenia  w szalonej wirtualnej imprezie, nasyconej nie tylko akcentami kulturowymi, muzycznymi, ale też lingwistycznymi. Przecież na muzyce zespołu The Beatles wychowało się wiele pokoleń, poznających nie tylko kulturę, ale też język angielski.  Ten projekt jest również zachętą do poznawania właśnie tego języka.  Piosenki zespołu są wdzięcznym materiałem dla lingwistycznych pasjonatów mowy z Wysp Brytyjskich. 
Zróbmy pozytywną i twórczą „zadymę”, jakiej lokalne sieci internetowe jeszcze nie widziały. Łączmy teraźniejszość z nieuniknionym wirtualnym światem.

PS Niech to będzie też koncert, muzyczne spotkanie – „Ku pokrzepieniu i nadziei”. Posłuchajmy „na żywo” evergreenów kultowego zespołu i pomyślmy, że „jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie wspaniale”. Ale to już przesłanie zupełnie innego artysty.

Cele projektu:

- Inspirowanie do kreatywnego spędzania czasu.
- Kształcenie umiejętności efektywnego korzystania z wolnego czasu, zachęcanie do alternatywnych sposobów jego spędzania (ukierunkowanie młodzieży na zainteresowania muzyczne, wyjście i kulturalne uczestnictwo w koncercie, kontakt z wysoką kulturą muzyczną), a tym samym przeciwdziałanie uzależnieniom.
- Pokazanie, że można dobrze się bawić i rozładować emocje w sposób pozytywny, bez stosowania używek.
Integracja uczniów z terenu gminy i spoza niej.
- Zwrócenie uwagi na takie wartości, jak przyjaźń, tolerancja itp.
- Przypomnienie ponadczasowych nurtów muzycznych i ich propagowanie oraz wyrabianie gustu muzycznego (poznawanie historii muzyki rockowej, legendarnych zespołów poprzez zajęcia kulturowe i udział w koncercie muzycznym).
- Uświadomienie, że konflikt pokoleń, z którego często wynika bunt młodzieży,  jest rzeczą naturalną i twórczą, ale pod warunkiem, że ma pozytywne konsekwencje.
- Zainteresowanie kulturą krajów anglojęzycznych, motywowanie do nauki j. angielskiego (KKK, podnoszenie wyników egzaminu z j. angielskiego).
- Szeroko pojęte kształtowanie kompetencji kluczowych z zakresu innych przedmiotów nauczania (j. polski, informatyka, muzyka) oraz świadomości i ekspresji kulturalnej.
- Propagowanie pasji muzycznych poprzez występy sceniczne uczniów Szkoły Muzycznej w Czernikowie.

Plan projektu:

- do 10 lutego zajęcia zdalne i w szkołach (1–3) z nauczycielami (pogadanki, warsztaty, tłumaczenia piosenek) realizujące założenia profilaktyczne, kulturowe, lingwistyczne i inne,
- 11 lutego podsumowanie działań i koncert:

 - pogadanka pedagoga nt. uzależnień i zagrożeń podczas pandemii,
 - wprowadzenie,
 - koncert zespołu:

- piosenki o miłości,
- piosenki o pokoju,
- polskie krajobrazy muzyczne.

W przerwach pomiędzy piosenkami odbędą się krótkie komentarze moderatora.


W kolejnym punkcie programu zespół przedstawi i przeanalizuje krótko piosenkę jako przykład i pomoc w nauce języka angielskiego z własnym komentarzem: She Loves You – do pracy z dziećmi i wspólnego zaśpiewania.


Część zamykająca spotkanie będzie krótkim wywiadem z zespołem prowadzonym przez moderatora.

Prosimy  informacje o udziale na mail:
spmakowiska@poczta.onet.pl
lub
dyrspsteklin@poczta.onet.pl

do dnia  - 05.02.2020 r.

Piotr Buczyński – SP Makowiska
Grzegorz Kozłowski – SP Steklin

drukuj (Europejskie szkolne Walentynki 2021)

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.