Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Pachphoto
    [treść archiwalna]

Wycieczka z cyklu „Z przyrodą za pan brat” i nie tylko...

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu, zaprasza mieszkańców Torunia do udziału w kolejnych wycieczkach turystyki kwalifikowanej. Oczywiście przy zachowaniu podstawowych warunków bezpieczeństwa przeciwko wirusowi Covid.

W dniu 29 sierpnia br. Oddział Miejski PTTK wraz z Komisją Ochrony Przyrody PTTK zapraszają do udziału w wycieczce przyrodniczo-pieszej w ramach cyklu „Z przyrodą za pan brat”. Spotkanie turystów nastąpi o godz. 9.30 pętla tramwajowa MZK przy  Motoarenie. Trasa wycieczki będzie wiodła przy Oczyszczalni ścieków „Centralna”, do dębu – pomnika przyrody, następnie turystycznym szlakiem pieszym w kolorze czerwonym do Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu, z zakończeniem przy skrzyżowaniu ulic: Konopnickiej z Bydgoską. Wycieczką, której całkowita długość wyniesie ca 6 km, pokieruje instruktor ochrony przyrody PTTK Grzegorz Karasiewicz. Uczestnicy bedą mogli w czasie wycieczki zdobyć na odznakę „Turysta Przyrodnik” max. 15 punktów (za pomnik przyrody, obszar Natura 2000, ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą oraz Park Miejski) oraz 6 punktów na Odznakę Turysty Pieszego. Za przejście trasy uczestnicy otrzymają potwierdzenia w stosownych książeczkach.
Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu zajmuje powierzchnię 25 ha, w tym 0,5 ha wód. Na terenie pocegielnianym (obecnie schronisko dla zwierząt) w latach 20-tych XIX wieku burmistrz miasta Gottlieb Mellien założył park Cegielnię. Plany parku powstały w 1817 roku. Park posiada angielskie założenie dzieląc się na 2 części: ogrodową u góry i leśną obejmującą zbocza opadające w stronę Wisły. Jest to jeden z najstarszych parków miejskich w kraju.
Również w sobotę 29 sierpnia br. Oddział Miejski PTTK w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta do udziału w wycieczce krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Zbiórka uczestników o godz. 8.30 na przystanku MZK linii nr 11 w Czerniewicach, przy ul. Zdrojowej. Uczestnicy wycieczki przejdą trasę z Czerniewic, przez Brzozę Toruńską, do miejsca katastrofy kolejowej, a następnie z powrotem do Czerniewic i leśniczówki Rudak. Trasa będzie miała około 10 km długości, a poprowadzi ją przodownik turystyki pieszej Hanna Czech.
Pierwszym znanym właścicielem wsi był Sasin Januszowic. W 1250 roku książę kujawski i łęczycki Kazimierz potwierdził biskupowi włocławskiemu Michałowi jego własność na terenie księstwa – m.in. Otłoczyn, Silno, Złotorię oraz Brzozę. Do rozbiorów wieś należała do dóbr biskupów włocławskich. W 1615 roku biskup włocławski podpisał kontrakt  lokacyjny dla osadników olęderskich na ostrowie koło Brzozy. W 1775 roku wieś posiadała 10 domów. W 1737 roku wymieniona w dokumencie biskupa kujawskiego Krzysztofa Szembeka, który sprowadził do Brzozy kolejnych osadników olęderskich. Ciekawostki krajoznawcze: we wsi zachowana zabudowa z okresu osadnictwa olenderskiego z XIX wieku; budynek dworca kolejowego z XIX wieku; cmentarz ewangelicki z 2. połowy XIX wieku.

Żeby wziąć udział w wycieczce wystarczy zgłosić się we właściwym miejscu spotkania.

Henryk Miłoszewski

drukuj (Wycieczka z cyklu „Z przyrodą za pan brat” i nie tylko...)

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.