Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Pomysły i działania ZSP w Chełmży wyróżnione

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży wziął udział w IV edycji konkursu Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości, którego organizatorem jest Fundacja Fundusz Współpracy, a współorganizatorem Partnerstwo na rzecz wsparcia osób młodych. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zidentyfikowanie, wybór i rozpowszechnianie najciekawszych rozwiązań podnoszących jakość edukacji zawodowej w Polsce.

ZSP zgłosił do konkursu dwa działania, które otrzymały status „Dobrej praktyki”:

• w kategorii współpracy z otoczeniem szkoły: „Szkolne dni dobrego chleba” i „Dary jesieni”;

• w kategorii doradztwa i poradnictwa edukacyjno-zawodowego (rozwiązania systemowe) „Doradczy paczłork – wielozadaniowość w pracy doradcy zawodowego”.

Konkurs Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości

Jakość kształcenia zawodowego jest w ostatnich latach poważnym wyzwaniem i priorytetem nie tylko dla władz powiatu, ale także dla instytucji kształtujących kierunki rozwoju oświaty w Polsce i w Europie. Na poziomie unijnym zainicjowano ustanowienie standardów jakości, w Polsce również powstały dokumenty wspierające dyrektorów szkół i nauczycieli w tym zakresie. Do tej pory nie było jednak opracowań pokazujących, co tak naprawdę szkoły zawodowe robią w kwestii podwyższania jakości swojej pracy.

Tę lukę postanowiła wypełnić Fundacja Fundusz Współpracy, która w 2016 r., w ramach projektu Erasmus Plus „Europejskie rozwiązania w zapewnianiu jakości” razem z Mazowieckim Kuratorium Oświaty zorganizowała ogólnopolski konkurs dla szkół zawodowych „Szkoła zawodowa najwyższej jakości”. W dotychczasowych czterech edycjach do konkursu zgłoszono w sumie 322 działania. 205 z nich komisja konkursowa uznała za dobre praktyki w szkolnictwie zawodowym. Regulamin konkursu opisuje je jako „sprawdzone, godne naśladowania inicjatywy, często przełamujące dotychczasowe schematy postrzegania pewnych kwestii, nastawione na rozwiązanie problemu (lub jego części) i wykazujące duży stopień skuteczności, a także pewne nowatorstwo i prostotę”. Wśród nich znalazły się teraz projekty zrealizowane przez chełmżyński Zespół Szkół Ponadpodstawowych.

„Szkolne dni dobrego chleba” i „Dary jesieni”

Społeczność szkolna od lat wkłada wiele wysiłku w budowanie i podtrzymywanie dobrych relacji z mieszkańcami miasta. Uczniowie przy wsparciu nauczycieli wychodzą poza szkolne mury z wieloma ciekawymi inicjatywami. Jednym z takich pomysłów na integrację, promocję szkoły, a zarazem popularyzację zdrowych nawyków żywieniowych jest jesienny piknik na chełmżyńskim Rynku.

Szkolne stoisko odwiedziło wiele osób częstując się kremem z dyni, warzywami z razowym makaronem, chlebem z powidłami, a także ciastem dyniowym i rogalikami. Pytaniom o sposób przygotowania poszczególnych smakołyków nie było końca.

Chętnych było tylu, że zabrakło ulotek z przepisami, ale uczniowie obiecali, że receptury na przysmaki zamieszczą na stronie – tak powstał blog „Żyj zdrowo i ciesz się każdą chwilą” (na szkolnej stronie inter­netowej zsp-chelmza.pl zakładka po prawej stronie).

Projekt jest międzyprzedmiotowy i stanowi wspólne dzieło uczniów i nauczycieli. Katalog działań pozwala na swobodny wybór formy dla każdego z uczniów odpowiednio do zainteresowań, dojrzałości emocjonalnej i predyspozycji. Ta innowacyjna metoda sprzyja rozwijaniu kompetencji miękkich, uczy zachowań społecznych i asertywności. Działania te kształtują postawę twórczego podchodzenia do zadań. Współpraca z lokalnym środowiskiem daje szansę sprawdzenia się i przekazywania nabytych umiejętności zawodowych i kształtowania umiejętności interpersonalnych oraz pracy zespołowej. Uczniowie stają się otwarci na wyzwania rynku pracy.

„Doradczy paczłork – wielozadaniowość w pracy doradcy zawodowego”

Badania wskazują, że trudne decyzje dotyczące wyboru szkoły i zawodu młodzi ludzie podejmują bez wiedzy o danym fachu, bez znajomości siebie, swoich mocnych i słabych stron oraz bez wsparcia osób kompetentnych. Doradca zawodowy zatrudniony w szkole, przy wsparciu dyrekcji i kadry pedagogicznej przedsięwziął więc bardzo szeroko zakrojone działania, by pomóc młodzieży.

ZSP nawiązała współpracę z okolicznymi szkołami i co roku prowadzi tam wśród uczniów badania dotyczące ich wyborów edukacyjno-zawodowych, testy predyspozycji i indywidualne spotkania doradcze.

W czasie Dni Otwartych Szkoły uczniowie prezentują zawody, w których się kształcą oraz ofertę placówki. Ci, którzy zdecydują się na naukę w ZSP biorą udział w projektach unijnych, stażach zawodowych, wycieczkach zawodoznawczych, kursach, szkoleniach, wolontariacie i wielu innych aktywnościach. Zdobywają także informacje o rynku pracy, uczą się autoprezentacji i przygotowują do rozmów kwalifikacyjnych z przyszłymi pracodawcami.

Delegacja z ZSP weźmie udział w uroczystej gali laureatów konkursu 6 marca 2020 r. w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie.

Katarzyna Komakowska Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży

drukuj (Pomysły i działania ZSP w Chełmży wyróżnione)

  • Współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami
  • Współpraca z pracodawcami
  • Przyszli kucharze i technicy żywienia
  • Informacje o kierunkach kształcenia

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.