Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

„Wędrówki rodzinne z PTTK” i „Z przyrodą za pan brat”

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza 11. stycznia 2020 roku mieszkańców miasta i okolic do udziału w drugiej noworocznej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 7.50, na Rubinkowie II przy pętli MZK linii nr 45 (ul. Dziewulskiego), a stamtąd o godz. 8.04 wyjazd autobusem do Sąsieczna. Trasa wycieczki będzie przebiegała z Sąsieczna, duktami leśnymi nad jez. Dzikowo, przez Silno, Grabowiec, Złotorię, do Kaszczorka. Długość trasy wyniesie ok. 16 km. W trakcie wycieczki turyści zobaczą m.in. cmentarz ewangelicki i pomnikowy dąb w Silnie oraz kościoły w Grabowcu i Złotorii. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Hanna Czech.

Silno, po raz pierwszy wymienione zostało w dokumencie księcia Władysława Opolczyka z 1391 roku, w którym zastawił wielkiemu mistrzowi Konradowi von Wallenrode´mu, Złotorię i pięć innych wsi (w tym Silino) w ziemi dobrzyńskiej, w zamian za pożyczkę pieniężną. Z 1562 roku pochodzi zbiór praw i obowiązków mieszkańców wsi, w której osiedlono osadników mennonitów. Pierwotnie wieś należała do starostwa bobrownickiego, a od 1662 roku do nowo utworzonego starostwa złotoryjskiego. W 1631 roku Silno oraz Gumowo należały do Tomasza Duplessis, który dzierżawił ją od starostwa bobrownickiego. Do końca XVIII wieku kolejni starostowie podpisywali stosowne kontrakty dzierżawne z kolonistami olenderskimi. W XIX wieku nastąpiła kolonizacja wsi przez Niemców. Od 1815 do 1920 roku przez wieś przebiegała granica pomiędzy zaborami: pruskim i rosyjskim. Nad Wisłą jest usytuowany dawny budynek pruskiej straży granicznej i rzecznej komory celnej z przełomu XIX i XX wieku. Przy brzegu wiślanym, unikalny wodowskaz poziomu wody z XIX wieku. W sąsiedztwie komory celnej można znaleźć żeliwny słupek z orłem i datą roczną 1928.

Również w sobotę tj. 11 stycznia br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Toruniu zaprasza dzieci i młodzież w wieku szkolnym na pierwszą z wycieczek w ramach cyklu „Z przyrodą za pan brat”. Spotkanie uczestników odbędzie się o godz. 10.00 na parkingu przy szpitalu dziecięcym na Skarpie. Trasa 5 kilometrowej wędrówki przyrodniczej będzie przebiegała ulicami: Ligi Polskiej, Światowida, Fantazyjną, na pętlę autobusową w Kaszczorku. Podczas wycieczki młodzi turyści będą mieli okazję zapoznać się z użytkiem ekologicznym Dąbrowa w Kaszczorku, rezerwatem ichtiofaunistycznym „Rzeka Drwęca” oraz zabytkowym mostem na rzece Drwęcy.

Opracował Henryk Miłoszewski

drukuj („Wędrówki rodzinne z PTTK” i „Z przyrodą za pan brat”)

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.