Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

„Wędrówki rodzinne z PTTK”

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza 4 stycznia 2020 roku mieszkańców miasta i okolic do udziału w pierwszej noworocznej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 7.20, na dworcu PKP Toruń Wschodni, a stamtąd o godz. 7.35 wyjazd pociągiem do Gorzuchowa. Trasa wycieczki będzie przebiegała z Gorzuchowa przez Sarnowo, Pilewice, Błędowo, Działowo i z powrotem do Gorzuchowa. Długość trasy wyniesie ok. 20 km. W trakcie wycieczki turyści zobaczą m.in. kościoły gotyckie w Sarnowie i Błędowie, zespół dworsko-parkowy w Działowie oraz dawny browar i dwór w Błędowie. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.

Działowo – miejscowość położona w gminie Płużnica. W średniowieczu był tu majątek rycerski, przynależny administracyjnie do krzyżackiego wójtostwa w Lipienku. W 1570 roku własność szlachecka Działowo należała w częściach do Działowskich oraz do Bartłomieja Kobierzyckiego. Rodzina Działowskich była silnie skoligacona z innymi rodami szlacheckimi w ziemi chełmińskiej i posiadała Działowo do 1940 roku. W różnym okresie czasu Działowscy posiadali także inne majątki tj. Płąchawy, Pilewice, Błędowo, Mgowo i Turzno. Z wielopokoleniowej rodziny Działowskich należy wspomnieć Mikołaja - starostę radzyńskiego z 2. połowy XV wieku, Wawrzyńca – posła na sejm z XVIII wieku, Zygmunta Działowskiego – założyciela Towarzystwa Naukowego w Toruniu, żyjącego w latach 1843-1878 oraz Apolinarego – czynnie wspierającego powstanie styczniowe. W 1885 roku obszar dworski Działowo obejmował 373 ha powierzchni. Od 1940-1943 roku majątek był własnością skarbu III Rzeszy a od 1943 roku do końca wojny jego właścicielem był baron von Sternberg, któremu przekazane Działowo miało zrekompensować utracony majątek w Estonii. Ciekawostki krajoznawcze: dwór późnoklasycystyczny wzniesiony w latach 1894-1919 przez Eustachego Działowskiego (rozebrany do fundamentów i zrekonstruowany); oficyna dworska klasycystyczna z około 1800 roku; budynek ekonomówki z końca XIX wieku; park krajobrazowy z połowy XIX wieku z 16 gatunkami drzew (w tym jodła kaukaska i sumak octowiec); kaplica pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy – należąca do parafii sarnowskiej. Kaplica pochodzi z końca XIX wieku wzniesiona sumptem Działowskich.
Opracował: Henryk Miłoszewski

drukuj („Wędrówki rodzinne z PTTK”)

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.