Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

"Wędrówki rodzinne z PTTK"

Z PTTK-iem do Tylic, Gostkowa i Ostaszewa.

W sobotę 3. sierpnia br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa zaprasza mieszkańców miasta i okolic, do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówek rodzinnych z PTTK”. Spotkanie uczestników ustalono o godz. 7.20 na dworcu PKP Toruń Wschodni, z którego o godz. 7.36 wyjadą turyści pociągiem do stacji Ostaszewo (kierunek Chełmża). Trasa wycieczki będzie wiodła z Ostaszewa (PKP), przez Tylice, Gostkowo, Gapę, do Turzna. Trasa będzie miała ca 12 km długości. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Hanna Czech.

Tylice – wieś wzmiankowana po raz pierwszy w 1423 roku (Tylicze). W latach 1423-1424 był to majątek rycerski leżący w komturstwie toruńskim. W 1490 roku wieś kupił Maciej Wielicki h. Lubicz z Wielkiego na ziemi dobrzyńskiej, który dał początek rodzinie Tylickich. Najbardziej znana postać z tego rodu to Piotr Tylicki, który był biskupem chełmińskim. W połowie XIX wieku wieś była własnością Mazowieckich. Od 1895 roku właścicielem majątku był Edward Donimirski, a od 1911 roku do 1939 roku znajdował się w rękach rodziny Buczkowskich. Ostatni właściciel Zdzisław Buczkowski zginął w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. We wsi jest zachowany dwór murowany zbudowany około połowy XIX wieku. Frontowa elewacja dworu zwrócona ku południowi, podpiwniczony. Przed frontem dworu zespół 6-ciu czarnych topól. Dwór otacza park dworski w typie krajobrazowych, z tego samego okresu co dwór, z 15 gatunkami drzew oraz stawem z wysepką, niegdyś połączoną drewnianym mostkiem z brzegiem. Z północnej strony wału obok dworu fragment niszy wymurowanej polnymi kamieniami.

Henryk Miłoszewski

drukuj ("Wędrówki rodzinne z PTTK")

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.