Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Wędrówki rodzinne z PTTK

W najbliższą sobotę tj. 6 kwietnia br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i okolic na wyprawę za miasto, w ramach popularnego cyklu wycieczek krajoznawczo-turystycznych „Wędrówki rodzinne z PTTK”.
Spotkanie uczestników wyprawy będzie o godz. 7.20 na dworcu PKP Toruń Wschodni, z którego nastąpi odjazd o godz. 7.33 do Grudziądza-Mniszka (kierunek Grudziądz). Trasa wędrówki będzie prowadziła z Grudziądza-Mniszka, przez Szynych, Sosnówkę, Wielkie Łunawy i Sztynwag, z powrotem do Mniszka. Długość trasy do przejścia wyniesie około 27 km. Podczas wyprawy turyści zapoznają się z budownictwem olęderskim w mijanych po drodze miejscowościach oraz z obiektami sakralnymi w Szynychu i Wielkich Łunawach. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.

Wielkie Łunawy, wieś wzmiankowana w 1251 roku, jako granicząca z dobrami miejskimi miasta Chełmna. W 1396 roku stanowiła własność miasta Chełmna, podobnie było w 1438 roku. W 1570 roku wieś wraz z młynem stanowiła własność królewską, w starostwie grudziądzkim. W 1604 roku przywileje osadnicze otrzymali mennonici, którzy przybyli tu z dzisiejszej Holandii. W 1667 roku część wsi należała do Macieja Odrowskiego. W 1882 roku w Łunawach został zbudowany zbór ewangelicki, z czerwonej cegły w stylu neoromańskim. Po II wojnie światowej świątynię przejął Kościół rzymsko-katolicki, a kościół uzyskał wezwanie Wniebowzięcia NMP. We wsi ponadto znajdują się budynek młyna, murowany z początku XX wieku. Młyn był czynny do lat 50-tych XX wieku, a urządzenia młyńskie częściowo przeniesiono do młyna w Paparzynie. Na terenie wsi znajdują się 3 nekropolie ewangelickie z końca XVIII, z XIX oraz z 2. połowy XIX wieku. Jedna z nich została ładnie uporządkowana z inicjatywy miejscowego sołtysa.

Henryk Miłoszewski

drukuj (Wędrówki rodzinne z PTTK)

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.