Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • PTTK
    [treść archiwalna]

Weekend z PTTK

W sobotę 4 sierpnia 2018 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców Torunia i okolic do udziału w wycieczce z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie chętnych wyznaczone zostało na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego o godz. 9.10, skąd o 9.25 nastąpi wyjazd autobusem do Ciechocina.
Z Ciechocina turyści pokonają 15km trasę: Ciechocin – Karbówko – Jezioro Okonin, – Gajewo – Ostrowite. Po drodze nad Jeziorem Okonin przewidziany jest odpoczynek z możliwością kąpieli.
Powrót do Torunia nastąpi w godzinach popołudniowych.
Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.

 Ciechocin – wieś – siedziba gminy. Położona na lewym brzegu Drwęcy w ziemi dobrzyńskiej. Wieś wzmiankowana historycznie w 1242 roku jako własność biskupów kujawskich, którzy posiadali tam gród. W średniowieczu w Ciechocinie został wzniesiony zamek książąt mazowieckich, którego zadaniem była ochrona granicy księstwa. W późniejszym okresie czasu fortalicja przechodzi na własność biskupów kujawskich. W 1410 roku ówczesny biskup kujawski Jan Kropidło udzielił schronienia i gościny prześladowanemu przez Krzyżaków Mikołajowi z Ryńska. Ów rycerz były chorąży chełmiński był jednym z przywódców Towarzystwa Jaszczurczego powstałego w 1397 roku, nastawionego antykrzyżacko. Podczas bitwy grunwaldzkiej opuścił chorągiew ziemi chełmińskiej na znak poddaństwa królowi Jagielle, czego Krzyżacy nie mogli mu zapomnieć. W XVII wieku Ciechocin został siedzibą ekonomii tworzącej tzw. klucz ciechociński, na który składało się wiele osad a nawet młynów wodnych. Klucz stanowił własność biskupów kujawskich.
Ciekawostki krajoznawcze: kościół p. w. św. Małgorzaty, wzniesiony na początku XIV wieku o zatartych cechach gotyckich; dawna siedziba biskupów kujawskich przebudowana w 1756 roku na dwór, przez biskupa Antoniego Sebastiana Dembowskiego. Wiadomość ta umieszczona została na rokokowym kamiennym kartuszu wbudowanym na facjacie od frontowej strony dworu, na wysokości pierwszego piętra. Dwór jest murowany wzniesiony na głębokich piwnicach sklepowych kolebkowo; nad Drwęcą usytuowane jest grodzisko średniowieczne wzmiankowane w XIII wieku. Przez Ciechocin przebiegają 3 szlaki turystyczne piesze, z których 2 mają tu swoje początki. Pierwszy, niebieski biegnie z Ciechocina, przez Młyniec, Gronowo, jez. Kamionki do Chełmży, drugi zielony z Ciechocina, przez jez. Okonin, Kowalewo Pomorskie, Wąbrzeźno do Jabłonowa Pomorskiego; trzeci żółty, międzynarodowy prowadzi z Torunia, przez Ciechocin, Golub-Dobrzyń, Brodnicę do Iławy.

   

 

 

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.