Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Weekend z PTTK

W sobotę 21 lipca 2018 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa zaprasza mieszkańców miasta z dziećmi do udziału w drugiej wycieczce z nowego cyklu wycieczek pn. „Wakacje z OM PTTK”.
Trasa wycieczki, jej długość, tematyka oraz wybrane obiekty krajoznawcze są przygotowane dla dzieci i młodzieży na poziomie szkoły podstawowej.
Spotkanie uczestników wyprawy zaplanowano o godzinie 10:00 na pętli MZK linii nr 12 przy Osiedle Leśne - Polana (dojazd również autobusem nr 31 do przystanku Osiedle Leśne - Polana. Przodownik turystyki pieszej Patryk Staniszewski poprowadzi uczestników trasą o długości 9 km: Toruń Osiedle Leśne – Polana – rezerwat Las Piwnicki – zielony szlak turystyczny pieszy – Toruń ul. Watzenrodego/ul. Hubego.
W wycieczce może uczestniczyć każdy bez względu na wiek, w szczególności zachęcamy do uczestnictwa dzieci i młodzież z rodzinami. Opiekunowie grup proszeni są o zgłoszenie zamiaru uczestnictwa na adres mailowy: komisja.mlodziezowa@gmail.com O kolejnych wycieczkach będziemy informować na bieżąco.

Również w sobotę sympatyków cyklu wycieczek „Wędrówki rodzinne z PTTK” Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wyprawie. Spotkanie wyznaczone zostało o godz. 7.55 na Dworcu PKP Toruń Główny, z którego o 8.16 nastąpi wyjazd do Nieszawy – Waganiec.  Turyści przejdą 19km trasę z Wagańca przez Przypust – Nieszawę – Raciążek do Ciechocinka. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Jacek Orłowski.

Nieszawa – miasto nad Wisłą w obecnym miejscu lokowane w 1460 roku. Była to już trzecia lokacja miasta; po raz pierwszy założono ją w 1230 roku, kiedy to książę Konrad mazowiecki nadał Krzyżakom ziemie na lewym brzegu Wisły naprzeciw dzisiejszego Torunia. Z pierwszej lokacji pozostała częściowo nazwa (dziś to Mała Nieszawka) oraz ruiny pierwszego zamku krzyżackiego kryjące się na niewielkim wzgórzu. Po raz drugi została lokowana w okolicy zbudowanego przez króla Władysława Jagiełłę zamku „Dybów” około lat 1423-1425. W przeszłości zapoczątkowała kolejne miasto - Podgórz.
Przez lata konkurencyjna osada istniejąca naprzeciw Torunia nie dawała spokoju mieszczanom toruńskim zazdrosnym o swoje dochody, stąd też ich pomoc zbrojna podczas napadu na zamek królewski i miasto Nieszawę, przeprowadzonego w 1431 roku. W trakcie wojny 13-letniej mieszczanie toruńscy wymogli na królu Kazimierzu Jagiellończyku przeniesienie Nieszawy w dół Wisły na obecne miejsce. Rola miasta ograniczyła się do znaczenia regionalnego a po rozbiorach kraju, do małej przygranicznej mieściny w zaborze rosyjskim. W dniu 26 marca 1867 roku w Nieszawie urodził się przyszły rysownik, malarz i architekt Stanisław Noakowski. Dziś w dworku – miejscu urodzenia Noakowskiego funkcjonuje plebania kościoła parafialnego.
Ciekawostki: kościół pw. św. Jadwigi, gotycki, wzniesiony w połowie XV w. z wieżą z 1592 roku, klasycystyczny dworek Noakowskiego z 1848 roku, zespół kościelno-klasztorny franciszkanów z XVII-XVIII w., dawny folwark franciszkański oraz była komora celna (obecnie Liceum Ogólnokształcące). Miasteczko jest bardzo ładnie położone nad Wisłą, zostało rozsławione przez komedię filmową pt. ”Wiosna panie sierżancie”, ze znakomitą rolą Józefa Nowaka.

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.