Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubiczu Górnym
    [treść archiwalna]

Spotkania autorskie z Barbarą Ciwoniuk

Z okazji Tygodnia Bibliotek w bibliotekach publicznych powiatu toruńskiego gościła autorka książek dla młodzieży, Barbara Ciwoniuk. Uczestnicy spotkań z uwagą słuchali opowieści pisarki o sobie, początkach twórczości i książkach. Pani Ciwoniuk przyznała, że czytanie było jej pasją od zawsze, jednak pierwszą książkę wydała dość późno, a bezpośrednim powodem zajęcia się pisaniem była utrata pracy. Większość książek autorki ukazała się w serii „Plus Minus Szesnaście”, adresowanej do ludzi młodych. Pierwowzorem bohatera książki pt. „Igor” był mający problemy w szkole syn znajomych. Okazało się, że powodem kłopotów chłopaka była dysleksja. Autorka wspomniała, że ta dysfunkcja dotyczy wielu ludzi i wcale nie umniejsza wartości człowieka. Dyslektykami było wielu sławnych ludzi. Po przychylnych recenzjach na temat pierwszej książki autorka zaczęła pisać następne. Powieść „Ania” porusza problem nieplanowanej, przedwczesnej ciąży i odpowiedzialności młodych ludzi. W książkach pisarki pojawia się często problem przemocy, nie tylko tej fizycznej, ale też psychicznej a także cyberprzemocy. Autorka w rozmowie z młodzieżą dowodziła, że bierne przyglądanie się przemocy stawia obserwujących po stronie sprawcy. Często za problemy dzieci odpowiedzialni są dorośli. W powieści „Ten gruby” nadopiekuńcza miłość matki doprowadza do otyłości syna. Nieśmiały i wycofany chłopak staje się w szkole obiektem kpin. W realnym życiu zdarza się niestety, że przemoc psychiczna ze strony rówieśników doprowadza młodych ludzi do prób targnięcia się na własne życie. Szkolne życie to także pierwsze uczucia miłości i przyjaźni. W książce „Własny pokój” autorka opisuje niemożliwą wydawałoby się przyjaźń między złodziejem a ofiarą kradzieży. Inteligentny, sympatyczny i wrażliwy młody człowiek okazuje zrozumienie dla walczącego o przetrwanie, pozornie cynicznego chłopaka z patologicznej rodziny. To właśnie tolerancja i zrozumienie są podstawą rozwiązywania problemów i zgodnego życia.

Nie wszystkie książki autorki dotyczą problemów szkolnych. „Wakacje z gangsterem” to powieść przygodowa, opisująca perypetie szesnastolatki przez przypadek uwikłanej w aferę narkotykową.

Po rozmowie o książkach był czas na pytania do autorki. Młodzież interesowała się prywatnym życiem i nieliterackimi pasjami pisarki, pytała także czy trudno jest napisać powieść, jak długo pisze się książkę, jak sobie radzi z krytyką i czy zawód pisarza jest dobrze płatny.

Na koniec spotkania Barbara Ciwoniuk zachęcała młodzież do czytania książek nie tylko jej autorstwa. Uczestnicy spotkań mieli też możliwość zakupu książek i uzyskania dedykacji autorki.

Barbara Ciwoniuk spotkała się z czytelnikami bibliotek publicznych w Grzywnie, Chełmży, Górsku, Złejwsi Wielkiej, Rzęczkowie, Dobrzejewicach, Lubiczu Górnym, Łubiance, Łysomicach, Małej Nieszawce i Cierpicach.

 

Barbara Ciwoniuk – autorka powieści dla młodzieży opowiadających o problemach młodych ludzi: wykluczeniu, samotności, konfliktach z rówieśnikami i dorosłymi, niepełnosprawności, śmierci bliskich. Losy bohaterów książek pokazują, że nie wolno się poddawać i że zawsze warto, a nawet trzeba szukać wyjścia z trudnej sytuacji.
Powieść „Igor” (2005), opowiadająca o szkolnych doświadczeniach dyslektyka, została nominowana przez Polską Sekcję IBBY do programu „Outstanding Books for Young People with Disabilities 2007”, a książka „Ania” – do nagrody Książka Roku 2007 PS IBBY. Powieść „Musisz to komuś powiedzieć” (2010) otrzymała wyróżnienie literackie w konkursie Książka Roku 2011 PS IBBY. Ponadto napisała: „Wszystko inne poczeka” (2006), „Rokko” (2006), „Wakacje z gangsterem” (2008), „Własny pokój” (2011), „Ten gruby” (2011), „A jeśli zostanę” (2012), Uciec jak najbliżej” (2012).

    [treść archiwalna]
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Małej Nieszawce
  • Filia Biblioteki Samorządowej w Grzywnie
  • Filia dla Dzieci i Młodzieży w Chełmży
  • Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Górsku
  • Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubiczu Górnym
  • Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzęczkowie
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrzejewicach
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Łubiance
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Łysomicach
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Małej Nieszawce - Szkoła w Cierpicach
    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.