Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Mapa dróg pieszo-rowerowych w powiecie toruńskim
    [treść archiwalna]

Inwestycyjna machina z unijnym przyspieszeniem

Po uruchomieniu przez Urząd Marszałkowski funduszy unijnych ruszyły z kopyta przygotowywane przez powiat projekty. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne umożliwią m.in. wymianę systemu ogrzewania w Domu Pomocy Społecznej w Browinie, budowę kolejnych tras rowerowych oraz modernizację powiatowych szkół.

 

Eko-ciepło w Browinie

Od października ubiegłego roku DPS w Browinie jest jednym wielkim placem budowy. Starą kotłownię zastąpi nowa, korzystająca z energii geotermalnej ziemi, którą będzie wspomagać instalacja paneli słonecznych. Rozpoczęto już roboty przy odwiertach głębinowych dla pomp cie­pła. Stare pomieszczenia kotłowni trzeba przebudować, zakupiono już do nich nowe wyposażenie. Trwają także roboty elek­tryczne, związane z wymianą oświetlenia na energooszczędne typu LED. Aby wszyst­kie te inwestycje miały sens, w planach jest także termomodernizacja tych budyn­ków DPS, które jeszcze nie mają warstwy docieplającej.

Już w maju mieszkańcy oraz pracowni­cy Domu Pomocy Społecznej w Browinie będą także mieli do dyspozycji nowy łącz­nik, który poprzez ułatwienie wszystkim przemieszczania się pomiędzy budynkami DPS, poprawi komfort życia oraz warunki pracy. Podopieczni Domu doczekają się także nowoczesnej i funkcjonalnej kuchni oraz jadalni.

Całość będzie kosztować niemal 3,5 mln zł, z których połowę wykłada po­wiat, a resztę uzupełniają środki z ZIT i PFRON. Do czerwca 2018 r. wszystko po­winno być gotowe.

Sieciowanie powiatowych dróg rowerowych

Rowerzyści z okolic Torunia zacierają ręce – już mają do dyspozycji trzy ciekawe i – co najważniejsze – bezpieczne trasy rowe­rowe, a w najbliższych latach pojawi się kolejnych siedem! Cztery projekty koor­dynuje powiat toruński, za pozostałe trzy odpowiada Urząd Marszałkowski. Całość jest tak pomyślana, by trasy oplatające po­wiat utworzyły spójną sieć i by można było rowerem dotrzeć do każdej miejscowości gminnej.

Na jednej z tras trwają już prace – je­sienią wykonawca wbił pierwszą łopatę w miejscu przyszłej drogi rowerowej Lesz­cz-Kończewice. Usunięto już wszystkie drzewa i krzewy znajdujące się w pasie przyszłej drogi dla rowerów. Na odcinku ok. 2 km są już krawężniki i piaskowa war­stwa odsączająca. Ośmiokilometrowa tra­sa ma być gotowa już jesienią!

Wnioski na dofinansowanie pozosta­łych trzech dróg – Toruń-Górsk z odgałę­zieniem do Barbarki, Różankowo-Lulkowo, Kamionki Małe-Turzno oraz Osiek nad Wi­słą-Mazowsze z odgałęzieniem do Obro­wa – leżą już w Urzędzie Marszałkowskim i czekają na zielone światło.

Drogi, których liderem jest wojewódz­two są na etapie konsultacji społecznych z mieszkańcami.

Pracownie dla zawodowców

Kształcenie zawodowe od lat jest dla po­wiatu oczkiem w głowie. Oferta szkół i kie­runki kształcenia są na bieżąco dostosowy­wane do potrzeb rynku pracy, a uczniowie mogą liczyć nie tylko na naukę w świetnie wyposażonych pracowniach, ale także na możliwość zdobycia dodatkowych kwali­fikacji i certyfikatów oraz staże i praktyki u przedsiębiorców. W kolejnym roku szkol­nym placówki zaskoczą absolwentów pod­stawówek nowościami.

W Zespole Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie od niedawna działa nowoczesna pracownia elektryczna i elektroniczna, a już trwają przygotowania do uruchomienia kolejnej – agrotroniki. Brzmi kosmicznie? Nic dziwnego – współ­czesne rolnictwo jest wspomagane przez wiele systemów komputerowych i elek­tronicznych. W Gronowie będzie można zdobyć nie tylko wiedzę na ten temat, ale i praktyczne umiejętności z zakresu nowo­czesnych rozwiązań dla precyzyjnego rol­nictwa.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chemży też kształci fachowców – informa­tyków, hotelarzy, kucharzy, sprzedawców. Szkoła chce jednak poszerzyć swoją ofertę – stąd pomysł na adaptację strychu na kolejne pracownie. Mają tam powstać: pracownia komputerowa na 24 stanowiska, pracow­nia ogólna – sala wykładowa przeznaczona do nauki różnych zawodów wyposażona w sprzęt multimedialny oraz pracownia SPA z zapleczem do nauki zawodu fryzjer, ko­smetyczka oraz masażysta, a także toalety oraz przeszklona winda dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wniosek o dofinansowanie został już złożony – czeka na ocenę.

Szanse na zawód i pracę chcą mieć tak­że uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Taką sposobność stwa­rza im Zespół Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży. Uczniowie tamtejszych szkół zawodowych w następnym roku szkolnym będą mieli do dyspozycji nowy budynek – dobudowany do istniejącego gmachu – a w nim pracownie: kucharską, krawiecką i budowlaną. Projekt z kosztorysami jest gotowy, wniosek o pozwolenie na budowę złożony, a już za moment dowiemy się kto wygrał przetarg na studium wykonalności.

 

Jak widać powiat skrzętnie wykorzy­stuje wszelkie możliwości, jakie daje nam członkostwo w Unii. Wymienione projekty to tylko tzw. „twarda”, czyli inwestycyjna część powiatowych przedsięwzięć z wy­korzystaniem środków UE. Drugą, równie ważną, stanowią tzw. projekty „miękkie”: kursy, szkolenia, zajęcia, staże – o nich już wkrótce.  

 

    [treść archiwalna]
  • Prace w DPS w Browinie
  • Budowa ścieżki rowerowej Leszcz-Kończewice
  • Pracowania elektryczna i elektroniczna w ZS, CKU w Gronowie
  • Wizualizacja budynku ZS im. UE w Chełmży z nowym segmentem
    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.