Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • logo pttk duże
    logo pttk duże
    [treść archiwalna]

Weekend z PTTK

2 grudnia 2017 r. (sobota) Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza  sympatyków turystyki pieszej do udziału w kolejnej wycieczce z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników odbędzie się o godz. 6.30 na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego, skąd nastąpi o godz.  6.45 wyjazd do miejscowości  Zębowo. Trasa wędrówki będzie wiodła z  Zębowa przez Łążyn do Kawęczyna. Długość trasy wyniesie ok.10km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski

Łążyn – gmina Obrowo. Po raz pierwszy wieś została wymieniona w 1248 roku jako Lanszino, którą książę kujawsko-łęczycki Kazimierz nadał kapelanowi Markowi. W 1306 roku wieś była własnością 5 mieszczan toruńskich. W 1362 roku podczas pobytu w Szarleju na Kujawach książę kujawski i gniewkowski Władysław Biały nadał ją Janowi Bugheimowi, rajcy torunskiemu. Na początku XVI wieku część wsi była własnością Stefana Łążyńskiego Zielonki. W 1775 roku parafia łążyńska obejmowała: Łążyn, Zębowo, Kawęczyn oraz wsie olenderskie: Kazimierzewo i Kuźniki. Majątek łążyński należał wtedy do Antoniego Nałęcza – miecznika dobrzyńskiego, Franciszka Nałęcza – wojskiego dobrzyńskiego oraz Ludwika Przeciszewskiego – sędziego bobrownickiego. W 1817 roku dziedzicem wsi był Stanisław Romocki. Wieś liczyła wtedy 22 dymy mieszkalne z 173 mieszkańcami. Od 1848 roku majątek należał do Gustawa Zielińskiego, syna Norberta, który za pomoc udzielaną powstańcom styczniowym został zesłany na Syberię. Podczas publicznej licytacji majątku w 1904 roku nabył go Konstanty Zieliński, syn Gustawa. Ciekawostki krajoznawcze: kościół parafialny p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła zbudowany w 1848 roku, na miejscu drewnianego pochodzącego z 1710 r., który spłonął w 1846 roku;  dwór zbudowany z drewna i cegły w XVIII wieku z alkierzami; park dworski w typie krajobrazowym z połowy XIX wieku, z 23 gatunkami drzew.

            Również w sobotę 2 grudnia wspólnie z firmą Geofizyka Toruń Spółka z o.o. oraz Urzędem Miasta Toruń zostanie po raz 42 zorganizowany „Rajd Barbórkowy im. Czesława Szatko”. Na początku imprezy młodzi  turyści pokonają krótką trasę pieszą do siedziby firmy przy ul. Chrobrego Z miejsca zbiórki, którą wyznaczono o godz. 9.30  przy skrzyżowaniu ul.  Legionów (SP nr 3)  . Trasa wycieczki będzie prowadziła: ulicami: Legionów – św. Faustyny – Kozacką – do pomnika ofiar obozu Szmalcówka – Cmentarz Komunalny nr 2 im. Ofiar II Wojny Światowej –  Grudziądzką – Polną – Ziemi Michałowskiej – Batorego – Chrobrego – Geofizyka. Po przybyciu do stołówki zakładowej, na uczestników będą czekali górnicy naftowi w galowych mundurach. Pracownicy Geofizyki opowiedzą dzieciom i młodzieży o tradycjach i elementach munduru galowego oraz o pracy związanej z górnictwem naftowym. W programie imprezy zostały zaplanowane konkursy: konkurs plastyczny związany z zawodami, których patronem jest św. Barbara, konkurs na rzeźbę górnika oraz konkurs na wyklejankę związaną z działalnością firmy Geofizyka S.A. Uczestnicy rajdu skosztują tradycyjną na tej imprezie zupę pomidorową. Na zakończenie imprezy nastąpi jej podsumowanie i wręczenie nagród dla zwycięzców poszczególnych konkursów, ufundowanych przez sponsorów. Komandorem imprezy będzie Agnieszka Staniszewska.

            Już po raz 40 w historii Oddziału Miejskiego PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu również 2 grudnia, w sobotę odbędą się „Nocne Marsze na Orientację”. Imprezę współorganizują: Klub Imprez na Orientację PTTK „Skarmat” oraz Urząd Miasta Torunia. Organizatorzy przewidzieli 5 kategorii wiekowych dla potencjalnych uczestników: SZ – trasa szkoleniowa , TP – trasa dla początkujących lub urodzonych w 2004 roku i młodszych, TT – trasa dla niezaawansowanych  urodzonych w 2001 - 2003 roku, TU – dla średnio zaawansowanych urodzonych w latach  1997 -  2000, TZ – dla  zaawansowanych lub urodzonych w roku 1996 i starszych. Impreza odbędzie się w godzinach 15.45 –  20.30 a jej bazą jest Szkoła Podstawowa w Przysieku . Uczestnicy tak jak zwykle będą dysponować mapką terenu, nietypową, biało – czarną, przy pomocy której oraz busoli będą musieli odnaleźć punkty kontrolne rozmieszczone w terenie przez budowniczego trasy. Uczestnikom imprezy podczas  pokonywania trasy, będzie towarzyszył limit czasowy, związany z jej przejściem. Uczestnicy powinni dysponować latarkami (np. czołówkami), busolami oraz odpowiednim ubiorem, umożliwiającym poruszanie się w terenie. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymują nagrody oraz dyplomy a wszyscy uczestnicy: mapkę startową, potwierdzenie punktów na Odznakę Imprez na Orientację  i Odznakę Turystyki Pieszej, a także słodką przekąskę. Impreza rozpocznie się o godz. 15.45. Zgłoszenia do udziału w imprezie są przyjmowane w Biurze Oddziału Miejskiego PTTK, w siedzibie przy ul. Piekary 41. Impreza jest zaliczana do Pucharu Województwa Kujawsko – Pomorskiego w MnO.

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.