Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • -
    [treść archiwalna]

W Browinie jak za dawnych lat

Prawie 150 osób przybyło do Domu Pomocy Społecznej w Browinie aby bawiąc się wspólnie na Biesiadzie Ludowej rozpocząć realizację projektu pn. „Powróćmy jak za dawnych lat – Otwarci na historię, tradycję i naturę” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Piękna, wiejska sceneria, kolorowe stroje, pyszne swojskie jadło i ludowa muzyka kapeli Łubianioki przeniosły mieszkańców domów pomocy społecznej i uczestników środowiskowych domów samopomocy na wieś – taką, jak we wspomnieniach z najpiękniejszych chwil dzieciństwa. Podczas biesiady nie zabrakło wspólnego śpiewania, tańców i zabaw znanych jej uczestnikom szczególnie z beztroskich lat młodości. Biesiada była także okazją do prezentacji tradycyjnych polskich potraw, które zostały przyrządzone przez poszczególne Domy, zaś uczestnicy projektu zaprezentowali własnoręcznie wykonane – przepiękne i kolorowe stroje ludowe oraz przygotowany przez siebie repertuar muzyczny. Wszystkie domy zaprezentowały się na najwyższym poziomie. Było ludowo, kolorowo, pysznie, bogato i wesoło, czyli jak na prawdziwej polskiej wsi.

Biesiadą Ludową oficjalnie rozpoczęto realizację projektu. Choć jej uczestnicy jeszcze dziś wspominają wspaniałą atmosferę to już przygotowują się do kolejnych atrakcji, bowiem harmonogram projektu jest bardzo bogaty i napięty. Było już poszukiwanie staroci na Jarmarku Katarzyńskim i warsztaty w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Kolejne – tuż, tuż. Tymczasem przenosimy się na wieś - do ludowej Browiny, bo działo się tam naprawdę wiele. A najlepiej opowiedzą o tym uczestnicy imprezy…

– Wszystkich przybyłych gości śpiewająco witała kapela ludowa Łubianioki, która kilkakrotnie jeszcze nam przygrywała i bawiła publiczność. Na scenie, która tego dnia zamieniła się w wiejską chatę wystąpił także zespół „Wspomnienie” z Małej Nieszawki oraz swój dorobek artystyczny prezentowali uczestnicy projektu ze wszystkich placówek. Atrakcją były zwierzęta oraz stare naczynia i sprzęty zaprezentowane na imprezie. Było kolorowo i przyjemnie. Miłą niespodzianką były upominki przygotowane dla każdego uczestnika projektu – Pani Wioletta Szczepańska – koordynator projektu z DPS Browina.

– Było wszystko, czego dusza zapragnie, ładnie i przyjemnie, warto było iść – wspomina Aleksander Tokć – mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej w Browinie.

– Każda placówka przygotowała bogaty stół biesiadny z różnymi potrawami. Uczestnicy spotkania mieli piękne stroje. Pogodę mieliśmy wspaniałą, apetyty doskonałe tym bardziej, że serwowane były dania, których na co dzień nam brakuje: placki ziemniaczane, kartofle ze słoniną, chleb ze smalcem, a także liczne ciasta.  Do tańca przygrywał zespół ludowy Łubianioki. Jednym słowem było pięknie i wesoło – Elżbieta Wieliczko – mieszkanka Domu Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce.

– Z przyjemnością korzystam z różnych organizowanych wyjazdów, jednak biesiada na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Uwielbiam śpiewać i tańczyć, dlatego bardzo dziękuję, że miałam możliwość uczestnictwa w tej wspaniałej imprezie integracyjnej. Świetnie spisała się kapela. Zachęcała do wspólnej zabawy, aż nogi same rwały się do tańca. W trakcie odpoczynku można było skosztować pysznych dań: bigosu, pierogów, zup oraz różnego rodzaju słodkości, a także skorzystać z atrakcji przygotowanych przy stoiskach. Z przyjemnością wybrałabym się ponownie na tak wspaniałą biesiadę – Grażyna Bukowska mieszkanka Domu Pomocy Społecznej w Pigży.

– Cuda, cuda, cudeńka. Cudowne ubiory, wianeczki, fartuszki. Tańce łączące wszystkich w koła. Na wesoło i do śmiechu. Swoboda, bogactwo i różnorodność –Emilia Kasperska – Dom Pomocy Społecznej w Dobrzejewicach.

– Wszyscy się ładnie bawili, śpiewali, tańczyli. Pomysłowo zorganizowane zostały stoiska, w których każda placówka częstowała swoimi daniami – było więc na bogato – można było częstować się do woli. Pogoda sprzyjała, a obecność żywych zwierząt uatrakcyjniła biesiadę – Halina Sawicka – Dom Pomocy Społecznej w Dobrzejewicach.

– Pierwszy raz miałam okazję wziąć udział w takiej imprezie. Zachwyciło mnie na niej wszystko. Podobały mi się ludowe stroje. Osobiście ubrana byłam w ludową spódniczkę, którą szyłam wraz z terapeutami na zajęciach. Mimo towarzyszącego mi stresu, zdołałam wystąpić na scenie i zaprezentować biesiadne utwory. Jestem z siebie dumna. Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Mam nadzieję, że będę miała okazję jeszcze raz wziąć udział w takiej imprezie – Iwona Wojnar – uczestniczka Środowiskowego Domu Samopomocy w Chełmży.

– Bardzo podobały mi się stroje, w które byliśmy przebrani i piosenki, które śpiewaliśmy – tym bardziej, że wszystko przygotowaliśmy sami. Smakowały mi potrawy przygotowane przez wszystkie domy. Jestem zadowolony z nagród i dyplomów, które otrzymaliśmy – Pan Mariusz – uczestnik Środowiskowego Domu Samopomocy w Osieku nad Wisłą.

    [treść archiwalna]

Galeria zdjęć

  • DPS Browina
  • DPS Browina
  • DPS Browina
  • DPS Dobrzejewice
  • DPS Dobrzejewice
  • DPS Dobrzejewice
  • DPS Pigża
  • DPS Pigża
  • DPS Pigża
  • DPS Pigża
  • ŚDS Chełmża
  • ŚDS Chełmża
  • ŚDS Osiek nad Wisłą
  • ŚDS Osiek nad Wisłą
  • DPS Wielka Nieszawka
  • DPS Wielka Nieszawka
  • DPS Wielka Nieszawka
  • Zespół Wspomnienie
    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.