Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • -
    [treść archiwalna]

Piecza zastępcza ze wsparciem

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w 2017 r. realizuje „Program asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej”. Jest to Program Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowany do gmin i powiatów.

Celem Programu jest pomoc samorządom w rozwoju systemu wspierania rodzin, w tym zwiększenie dostępu do usług asystenta rodziny w gminie oraz do usług koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej w powiecie.

Program ma także stymulować podejmowanie przez samorządy terytorialne odpowiednich szczebli (gmin i powiatów) działań, które będą służyły wspieraniu rodzin przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze. Wspomagać będzie zatrzymywanie w rodzinie dzieci zagrożonych umieszczeniem w pieczy zastępczej lub jak najszybszego powrotu do rodziny dzieci umieszczonych wcześniej w pieczy zastępczej. Dodatkowo wesprze rozwój sieci koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej w celu wspierania tempa procesu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej.

Zakłada się, że dzięki Programowi nastąpi:

  • wzmocnienie kompetencji i jakości systemu wsparcia dla funkcjonujących rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, poprzez zatrudnienie koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej,
  • zintensyfikowanie działań wobec rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, efektem czego będzie zmniejszanie liczby dzieci umieszczanych poza rodziną naturalną, a w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej – jak najszybszy ich powrót do rodziny biologicznej,
  • wzmocnienie stabilności zatrudnienia asystentów rodziny i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej (wzrost poziomu wynagrodzenia i zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę).

Wartość całkowita projektu wynosi 71 652 zł, natomiast wymagany wkład własny to kwota 25 642 zł. Środki te posłużą jako dofinansowanie kosztów wynagrodzenia koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej.

W powiecie toruńskim funkcjonuje 110 rodzin zastępczych:

  • 53 spokrewnione opiekują się 72 dziećmi,
  • 47 niezawodowych wychowuje 59 dzieci,
  • 8 zawodowych, w których przebywa 34 dzieci (w tym 1 pogotowie rodzinne, które aktualnie opiekuje się 3 dzieci),
  • 2 rodzinne domy dziecka (jeden – na terenie gm. Lubicz – powstał w grudniu 2012 r. i spra­wuje opiekę nad 6 dzieci, drugi – na terenie gm. Zławieś Wielka – działa od lipca 2013 r. i opiekuje się 8 dzieci).

Od 1 stycznia 2017 r. powstały 3 nowe rodziny zastępcze (2 niezawodowe, 1 spokrewniona), a w wyniku interwencji umieszczono 6 dzieci w rodzinach już istniejących. Planuje się utworzenie 10 kolejnych. Rodziny zastępcze objęte są opieką 3 koordynatorów i psychologa.

 

Emilia Mieszałowska

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

    [treść archiwalna]

Galeria zdjęć

  • -
  • -
  • -
    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.