Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • -
    [treść archiwalna]

Innowacje diagnostyczno-terapeutyczne w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmży

Z pewnością każdy znalazłby w swoim otoczeniu dziecko niezdarne, nadpobudliwe, mające problemy z nauką czy też dziecko autystyczne. Wraz z rozwojem nauki opracowywane są nowe sposoby, by pomóc takim osobom uporać się z kłopotami. Stąd rosnące zainteresowanie m.in. Terapią Integracji Sensorycznej (SI), a także zapotrzebowanie na tę nowoczesną oraz skuteczną formę diagnozy i terapii dzieci. Należy podkreślić fakt, że podjęcie odpowiednio wcześnie oddziaływań terapeutycznych metodą SI daje szansę na stymulację opóźnionych funkcji, co z kolei pozytywnie wpływa na postrzeganie świata i zachowania.

Rozwijamy się i uczymy poprzez bodźce, które docierają do naszego ciała dzięki narządom zmysłów. To właśnie one dostarczają informacji o fizycznej kondycji naszego ciała i o stanie otoczenia wokół nas. Integracja Sensoryczna SI to metoda uczenia się poprzez zmysły. Ze względu na jej udowodnioną skuteczność Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmży mgr. Małgorzata Domalska pozyskała środki ze Starostwa Powiatowego w Toruniu na utworzenie nowoczesnej terapeutycznej sali do ćwiczeń tą metodą. Sala wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt wysokiej jakości, taki jak: platformy do huśtania, liny do wspinania, koła do wskakiwania, trampoliny itp. Poza sprzętem podstawowym podczas terapii wykorzystuje się także: ścieżki fakturowe do dotykania, pocierania, chodzenia (frotte, welur), szczoteczki, piłki gniotki, rzutki, maty do masażu stóp, taśmy rehabilitacyjne, woreczki do ćwiczeń równowagi, dyski sensoryczne, rolery, tunele, worki do zabaw ruchowych itd. Zajęcia prowadzone są przez certyfikowanego terapeutę SI mgr. Ewę Strzyżewską.

Przed rozpoczęciem właściwej terapii, terapeuta przeprowadza wywiad z rodzicami. Ważne jest zebranie jak najdokładniejszych informacji na temat historii życia i rozwoju dziecka, poznanie wszystkich aspektów jego funkcjonowania zarówno w przeszłości jak i na obecnym etapie życia. Następnie terapeuta dokonuje wnikliwej diagnozy SI dziecka w celu opracowania indywidualnego programu terapeutycznego. Główne założenia programu konsultowane są z rodzicami i wdrażane zarówno na zajęciach, jak też w domu rodzinnym. Dla dziecka terapia jest zabawą i może taką wydawać się dorosłym. Ale jest to jednocześnie ciężka praca, bo pod kierunkiem wykwalifikowanego terapeuty dziecko jest w stanie osiągnąć sukces, który byłby niemożliwy w całkowicie spontanicznej zabawie.

Wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z oferty Poradni zapraszamy do kontaktu - tel. 56 6756727 lub porpsych@wp.pl.

 

mgr Ewa Strzyżewska

certyfikowany terapeuta SI

w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmży

    [treść archiwalna]

Galeria zdjęć

  • -
  • -
    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.