Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • RWC_logo
    [treść archiwalna]

Rodzina w centrum uwagi PCPR

Za nami kolejne intensywne miesiące projektu „Rodzina w Centrum” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Do projektu przystąpiło już 145 osób. Rodziny zastępcze oraz biologiczne przeżywające trudności opiekuńczo-wychowawcze, a także dzieci przebywające w pieczy zastępczej i jej wychowankowie oraz kandydaci do pełnienia funkcji rodzinnej pieczy zastępczej z dużym zaangażowaniem uczestniczą w indywidualnym poradnictwie oraz grupowych warsztatach. Zajęcia odbywają się w Centrum Wsparcia Rodziny, które powstało przy ul. Matejki 63a w Toruniu.

Projekt umożliwia uczestnikom skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy poświęcają wiele godzin na rodzinne poradnictwo pedagogiczne, specjalistyczne poradnictwo psychologiczne (także mobilne), mediacje rodzinne oraz porady prawne.

Odbyły się już warsztaty wzmacniające kompetencje rodzicielskie oraz zajęcia animacyjne dla dzieci. 10 osób zdobyło umiejętności m.in. budowania prawidłowego modelu rodziny, radzenia sobie z kryzysami rozwojowymi dziecka, wzmacniania jego naturalnych możliwości i zdolności czy budowania komunikacji wewnątrzrodzinnej.

Uczestnicy poznali sposoby radzenia sobie ze stresem, złością i agresją oraz dowiedzieli się jak aktywnie słuchać w relacjach rodzic–dziecko. W czasie zajęć animacyjnych dzieci uczyły się współpracować i współdziałać z innymi, nawiązywać kontakty z rówieśnikami oraz dowiedziały się jak można aktywnie i ciekawie spędzać czas wolny.

Na początku kwietnia 15 osób zakończyło udział w warsztatach dla grupy wsparcia dla rodzin naturalnych i zastępczych. Uczestnicy uzyskali wsparcie emocjonalne w pokonywaniu codziennych trudności, pomoc w walce z bezradnością wobec problemów. Nie bez znaczenia była także wymiana doświadczeń. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jak określać dziecku granice oraz w jaki sposób kształtować właściwe z nim relacje, jak współpracować z partnerem w wychowywaniu dzieci, a także w jaki sposób pomóc swoim wychowankom radzić sobie z uczuciami.

W kwietniu odbył się także dalszy ciąg warsztatów dla usamodzielnianych wychowanków opuszczających pieczę zastępczą, w których wzięło udział 10 osób. Kontynuowano także indywidualne poradnictwo pedagogiczne, prawne, psychologiczne oraz mediacje rodzinne.

Przypominamy, że dalej trwa proces rekrutacyjny – zainteresowani udziałem w projekcie wciąż mogą się zapisać, wziąć udział w zajęciach i skorzystać z oferowanej pomocy! Wystarczy zadzwonić do Centrum Wsparcia Rodziny – tel. 698 010 273 – by uzyskać więcej informacji.

Kamila Fordońska

specjalista ds. wsparcia rodziny i pieczy zastępczej

    [treść archiwalna]

Galeria zdjęć

  • CWR Matejki
    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.