Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Forum Samorządowe w Przysieku fot. Mikołaj Kuras
    [treść archiwalna]

Samorządowcy przeciw centralizacji

6 marca – Nadzwyczajne Posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich w Częstochowie, 16 marca – Forum Samorządowe w Warszawie, 20 marca – III Forum Samorządowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Przysieku. Na każdym z nich przedstawiciele wszystkich szczebli samorządu wyrażali zaniepokojenie postępującym demontażem samorządności w Polsce.

Wszystkie te spotkania miały na celu uzgodnienie stanowisk różnych korporacji samorządowych (Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Powiatów Polskich, Unia Metropolii Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Związek Województw RP, Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych). Dzięki nim dalsze decyzje będą podejmowane w możliwie najszerszej współpracy.

– Samorząd terytorialny stanowi fundament demokratycznego państwa. Odbudowa polskiego samorządu, która przyniosła społecznościom lokalnym autonomię i możliwość decydowania o swoim losie, jest najbardziej udaną z polskich reform. Dzięki temu zmieniliśmy Polskę, zyskując przy tym zaufanie większości Polaków, co systematycznie potwierdzają badania opinii publicznej – mówi sformułowana na Forum Samorządowym w Warszawie głosami 1600 jego uczestników Karta Samorządności.

Dane przytaczane na Forum są jednoznaczne: od 1990 r. polskie gminy, a potem także powiaty i regiony, zmieniły Polskę. Stały się największym inwestorem, nadrabiając zapóźnienia cywilizacyjne w infrastrukturze. W coraz większym stopniu dbają także o sferę niematerialną – dopłacają do edukacji dzieci i młodzieży, prowadzą większość instytucji kultury.
Wszystkie te działania prowadzą przy aktywnym i wzrastającym udziale mieszkańców, którzy wysoko cenią te możliwości. Dzięki temu systematycznie monitorowany przez Centrum Badania Opinii Społecznych poziom zaufania obywateli do samorządu jest najwyższy wśród wszystkich instytucji życia publicznego, kilkakrotnie przekraczając zaufanie do sejmu, senatu i partii politycznych.

O zachowanie szacunku prosił Ludwik Węgrzyn, prezes Związku Powiatów Polskich, starosta bocheński. – Pracowników samorządu sprowadza się do wspólnego mianownika – patologia – uzasadniał. – To pogarda zarówno dla nas, jak i tych, którzy nas wybrali – dodawał.

Uczestnicy III Forum Samorządowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjęli wspólne stanowisko, w którym czytamy: – Wyrażamy głębokie zaniepokojenie planami zmierzającymi do ograniczenia mieszkańcom prawa do decydowania, komu powierzają zarządzanie swoją gminą, a tym samym do odebrania im możliwości wpływu na los ich małych ojczyzn. Niezwykle niepokojące są doniesienia o projektowanych zmianach w Kodeksie Wyborczym, ograniczających bierne prawo wyborcze lokalnym społecznościom.

 

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.