Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • logo pttk duże
    logo pttk duże
    [treść archiwalna]

Weekend z PTTK

W sobotę 18 marca 2017 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego  im. M. Sydowa przy współudziale Muzeum Etnograficznego oraz Urzędu Miasta Torunia zaprasza mieszkańców Torunia i okolic, szczególnie dzieci i młodzież do udziału w tradycyjnym „Rajdzie Topienia Marzanny”, który w tym roku jest organizowany po raz 46.

Impreza będzie odbywała się  na 3 trasach pieszych (z. osiedla Rubinkowo, z pętli MZK przy „Motoarenie” oraz spod szpitala na Bielanach), a także 1 rowerowej o długości 25 km. Około godz. 12.00 po pokonaniu wszystkich tras, uczestnicy przybędą do amfiteatru Muzeum Etnograficznego, w którym rozpocznie się druga część imprezy. Jury będzie oceniało oryginalność wykonanych kukieł Marzanny, gaików oraz programy artystyczne, przygotowane przez turystów, związane tematycznie z Rajdem. Celem imprezy jest kontynuacja ludowych tradycji związanych z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Symbolem żegnanej, niechcianej i przepędzanej zimy jest właśnie Marzanna, której kukła powinna być wykonana ze słomy, ubrana w łachmany i gałgany. Ogólnie jej wizerunek powinien być brzydki i odrażający. Jej przeciwieństwem będzie symbol wiosny – zielony gaik, który powinien być ładnie udekorowany i przystrojony kolorowymi wstążkami i kokardami. W trakcie imprezy uczestnicy będą mogli skorzystać z gościnności gospodarzy Muzeum Etnograficznego i z  przewodnikiem obejrzeć wybrane obiekty skansenu.

Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowy znaczek, odcisk okolicznościowej pieczęci a także coś dla ciała czyli drożdżówkę. Podsumowanie całej imprezy, ogłoszenie zwycięzców w konkursach oraz wręczenie nagród zostaną przeprowadzone około godz. 13.30 . Komandorami imprezy są przodownicy turystyki pieszej  Izabela Miłoszewska i Barbara Pieczatowska. Udział w imprezie jest możliwy po wcześniejszym zgłoszeniu w siedzibie Oddziału Miejskiego PTTK , przy ul. Piekary 41, tel. 56/622-29-21.

Natomiast miłośników cyklu wycieczek „Wędrówki rodzinne z PTTK” zapraszamy wyjątkowo w niedzielę. Spotkanie  wyznaczone zostało o godz. 7.10 na dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd o 7.21 nastąpi wyjazd pociągiem do miejscowości Ostrowite k. Jabłonowa Pomorskiego.  Wycieczka o długości 29 km będzie przebiegała trasą: Ostrowite – Jezioro Głowińskie – Mieliwo (rez. przyrody) – Jezioro Sosno – Anielewo – Lisa Młyn – Niskie – Brodno – Brodnica.

Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.

Ostrowite  – wieś położona  przy linii kolejowej Toruń – Iława, oddanej do użytku  w 1872 roku.  W okresie rządów wielkiego mistrza krzyżackiego Pawła von Russdorfa (1422-1441 ) majątek w Ostrowitem w wójtostwie radzyńskim przekazano – rycerzowi Konradowi  Gruenberg. W 1445 roku wymieniono parafię w Ostrowitem. Według przeprowadzonej przez kanonika Strzesza wizytacji w 1667 roku, tutejsze dobra obejmowały 9 działów własnościowych należących do szlachty i plebana ostrowickiego. W 1764 roku właścicielami byli Ostrowiccy. W 1868 roku dobra ziemskie obejmowały: dwór z zabudowaniami folwarcznymi, gorzelnię parową, cegielnię i piec wapienny. Właściciel majątku specjalizował się w hodowli bydła i owiec. Wieś zamieszkiwało 335 mieszkańców w 24 domach. W latach 1920-1944 dobra stanowiły własność Hansa von Blichera. Ciekawostki krajoznawcze: gotycki kościół parafialny św. Jakuba z 1 połowy XIV wieku, pałac zbudowany w  końcu XIX wieku, piętrowy; park dworski krajobrazowy z XIX wieku, z 24 gatunkami drzew (m.in. platan). Wieś stanowi węzeł szlaków turystycznych: żółtego: Toruń – Golub-Dobrzyń – Brodnica – Radomno o długości  160km, niebieskiego: Brodnica – Ostrowite o długości 29km oraz zielonego: Radzyń Chełmiński – Ostrowite o długości 32km.

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.