Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Eko Walentynki
    [treść archiwalna]

VII edycja "EkoWalentynek" - czyli akcja "Kochamy recykling!"

Zapraszamy do udziału w VII edycji ,,EkoWalentynek" - czyli akcji ,,Kochamy recykling!" Finał odbędzie się oczywiście 14 lutego w dniu św. Walentego w całej Polsce. Już do akcji włączyło się ponad 100 miejscowości.

Zużyte baterie i drobne elektroodpady będą zamieniane na lizaki w kształcie serca.
Dodatkowo dla osoby, która przyniesie najwięcej baterii - nagroda niespodzianka.

Gdzie: Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK, ul. Gagarina 13A, 87-100 Toruń

Kiedy: 14 lutego 2017 r. godz. 12:00-18:00

Koordynator akcji w Toruniu: Centrum Przywództwa i Społecznej Odpowiedzialności Biznesu UMK

Partnerzy akcji: Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, Koło Naukowe Komunikacji i Psychologii w Biznesie oraz Fundacja Institute of Effective Asset Management

EkoWalentynki" organizowane są dzięki pomocy i zaangażowaniu firm, które są liderami recyklingu elektroodpadów i baterii w Polsce i Europie: REMONDIS Electrorecycling, Electro-System Organizacja Odzysku SEiE, ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A. (pomoc w organizacji zbiórki i recyklingu zużytych baterii i elektroodpadów)

Pomysłodawca i koordynator akcji w Polsce: ekolog Dominik Dobrowolski. Szczegóły ,,EkoWalentynek" na stronie www.cycling-recycling.eu

Dodatkowe informacje: www.facebook.com/CSR.UMK, tel. 56 6114892, email csr@umk.pl

Zużyte baterie i drobne elektroodpady będą zbierane aż do 22 kwietnia - Dnia Ziemi.

W ramach ,,EkoWalentynek" chcemy podzielić się swoją miłością do Ziemi. Powinniśmy dbać o nią każdego dnia, np. poprzez takie drobne codzienne działania, jak zbiórka selektywna zużytych baterii i elektroodpadów.

A dlaczego powinniśmy zbierać baterie i elektroodpady?

Zużyte baterie oraz elektroodpady z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich typu: ołów, rtęć, kadm mogą być odpadami niebezpiecznymi. Baterie oraz elektroodpady są też źródłem bardzo wartościowych surowców (cenne metale oraz tworzywa sztuczne), które powinny być w pełni odzyskiwane i wykorzystywane w recyklingu.

Baterie. W 2016 roku w Polsce sprzedano na rynku (wstępne dane) 600 mln sztuk baterii - czyli ok. 12.500 tys. ton. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej Polska miała obowiązek zebrać selektywnie 45% baterii z rynku - czyli ok. 5625 ton. Cel został osiągnięty! Szacuje się, że w roku 2017 sprzedaż baterii w Polsce wzrośnie, a razem z nią zwiększy się obowiązkowy poziom zbiórki zużytych baterii do ok. 6000 ton.

Elektroodpady. W 2015 roku wprowadzono na rynek 526 tys. ton nowego sprzętu i zebrano zgodnie z planami 199 tys. ton ZSEE. Szacuje się, że ilości wprowadzanego na rynek nowego sprzętu rosną średnio o 5% rocznie, czyli w 2017 roku sprzedanych zostanie około 580 tys. ton nowych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Obowiązkowy poziom zbiórki wynosi 40% (liczonej od średniej sprzedaży z trzech poprzednich lat), więc w tym roku Polska musi zebrać około 210 tys. ton zużytych pralek, lodówek, komputerów i innych elektrogratów. Trzeba pamiętać, że nowa ustawa o ZSEE wprowadza podwyższone obowiązki zbierania i przetwarzania, które osiągną w 2021 roku poziom 65% masy wprowadzonego na rynek sprzętu!

W Polsce w ostatnich latach przeszkodą w zwiększaniu poziomu zbiórki i recyklingu ZSEE była szara strefa - w ubiegłych latach plagą było rozbieranie elektroodpadów w punkach skupu złomu, bez jakichkolwiek standardów jakościowych, co skutkowało zanieczyszczaniem środowiska. Obecnie największy problem stanowi wyrzucanie elektroodpadów i baterii razem z innymi odpadami komunalnymi. Dlatego tak ważna jest powszechna, ciągła i skuteczna edukacja ekologiczna!



 

    [treść archiwalna]
  • EkoWalentynki plakat
      [treść archiwalna]
    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.