Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Logo PTTK
    [treść archiwalna]

Wędrówki rodzinne z PTTK

12 marca 2016 r. (sobota) Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta do udziału w kolejnej wycieczce z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK” . Spotkanie uczestników o godz. 8.30 w holu dworca PKP Toruń Główny, z którego wyjadą o godz. 8.55 do Bydgoszczy. Pobyt w Bydgoszczy będzie wiązał się z udziałem turystów w V Bydgoskim Marszu na Orientację po 18 Południku. Po imprezie w planie wycieczki zwiedzanie miasta a następnie powrót PKP do Torunia. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.

Również w sobotę, Komisja Opieki nad Zabytkami Oddziału Miejskiego PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu organizuje wycieczkę z cyklu "Zwiedzamy Twierdzę Toruń". Kolejne w tym roku spotkanie turystów zainteresowanych historią wojskową miasta oraz stanem zachowania budowli wojskowych w centrum Torunia rozpocznie się o godzinie 10.00 na placu Rapackiego przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Trasa wycieczki będzie prowadziła wzdłuż Bulwaru Filadelfijskiego do pl.18 Stycznia. Tym razem turyści forteczni będą odnajdować ślady pruskiej i później niemieckiej adaptacji średniowiecznych budowli oraz murów obronnych na potrzeby współczesnego pola walki w XIX i na początku XX wieku. Wycieczkę poprowadzi Marian Rochniński – przewodniczący KOnZ i przewodnik PTTK po mieście Toruniu.

Natomiast w niedzielę 13 marca br. Klub Turystyki Kolarskiej „Przygoda” Oddziału Miejskiego PTTK w Toruniu zaprasza do udziału w XVII Rajdzie Rowerowym „Pamięci Marka Sawickiego „Docenta”. Zbiórka uczestników wyznaczona została o godz. 10.00 na parkingu pawilonu handlowego OBI przy Szosie Lubickiej, skąd turyści przejadą trasę: Toruń – Lubicz – Jedwabno – Rogowo – Gostkowo – Papowo Toruńskie, z zakończeniem w Toruniu. Długość trasy ok. 30 km. Rajd poprowadzą przodownicy turystyki kolarskiej PTTK Bogumił i Daniela Michalak.

Gostkowo – ciekawostki krajoznawcze: kościół pw. Wniebowzięcia NPM wzniesiony na przełomie XIII/XIV wieku przez krzyżaków, gotycki. W jego wnętrzu znajdują się rzeźby gotyckie z przełomu XIV/XV wieku oraz płyta nagrobna zmarłego w 1583 roku Feliksa Czerny Kamińskiego; za dawnym dworem niewielki park dworski z XIX wieku; na cmentarzu przykościelnym kaplica grobowa rodzin Kentzerów i Łukiewskich z początku XX wieku; na lewym brzegu rzeczki Mokrej (Bachy) w jej zakolu znajduje się cmentarzysko z II-III wieku naszej ery z grobami ciałopalnymi i szkieletowymi, na którym w okresie międzywojennym były prowadzone prace archeologiczne m.in. znaleziono groby popielnicowe i szkieletowe, zapinki srebrne i brązowe, paciorki i naczynia gliniane – wszystkie z okresu rzymskiego.

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.