Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • PCPR
    [treść archiwalna]

„Rodzina w Centrum” – nowy projekt PCPR

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Toruniu po raz kolejny przystąpiło do uczestnictwa w realizacji projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego – tym razem w partnerstwie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Toruniu.

W poprzednich latach Centrum realizowało przedsięwzięcia na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL). Od 2016 r. projekty będą realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (RPO WK-P) 2014-2020, a Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej przygotowuje projekt „Rodzina w Centrum” dla całego województwa, w który mogą się włączyć powiatowe centra pomocy rodzinie.

Zgodnie z Krajowym Programem Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu 2020 w nowej perspektywie priorytetem będzie wsparcie oparte na interwencji publicznej w zakresie rozwoju poradnictwa rodzinnego, w tym specjalistycznego – dotyczącego wsparcia rodziny i systemu pieczy zastępczej. Celem głównym projektu jest zbudowanie zintegrowanego systemu pomocy i wsparcia rodzin, ułatwiającego dostęp do usług społecznych w Województwie Kujawsko-Pomorskim, w tym rozwój poradnictwa rodzinnego – specjalistycznego.

PCPR w Toruniu w ramach projektu „Rodzina w Centrum”, zaplanowało działania ukierunkowane na rozwój i poprawę dostępu do usług wsparcia rodziny i pieczy zastępczej. Obejmą one między innymi: usługi szkoleniowe, doradcze i specjalistyczne, poradnictwo rodzinne dla osób sprawujących rodzinną pieczę zastępczą oraz dla kandydatów na rodziców zastępczych, a wśród nich:

  1. Budowanie sieci wsparcia społecznego poprzez tworzenie Centrum Wspierania Rodzin.
  2. Specjalistyczne poradnictwo pedagogiczne dla rodzin zastępczych i naturalnych.
  3. Specjalistyczne poradnictwo prawne dla rodzin zastępczych i naturalnych.
  4. Specjalistyczne poradnictwo psychologiczne dla rodzin zastępczych i naturalnych.
  5. Mediacje rodzinne dla rodzin zastępczych i naturalnych.
  6. Warsztaty dla rodziców – rodziny zastępcze i naturalne.
  7. Zajęcia dla dzieci z rodzin naturalnych i zastępczych.
  8. Tworzenie grup wsparcia/grup samopomocowych.
  9. Działania wspierające rodziny zastępcze poprzez wyjazdy edukacyjne z elementami integracji.
  10. Warsztaty na rzecz usamodzielnienia osób opuszczających pieczę zastępczą.
  11. Bony edukacyjne dla osób opuszczających rodzinną pieczę zastępczą.
  12. Zwrot kosztów dojazdów dla specjalistów oraz dla rodzin.
  13. Działania prowadzące do tworzenia rodzinnych form pieczy zastępczej.

Wkładem własnym powiatu będą świadczenia wypłacane rodzinom zastępczym oraz osobom opuszczającym pieczę zastępczą – beneficjentom projektu, na podstawie ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Planowane działania projektowe potrwają od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2018 r. Ważnym przedsięwzięciem będzie utworzenie w ramach projektu Centrum Wspierania Rodzin jako sieci wsparcia społecznego, świadczącego zintegrowane usługi społeczne w powiecie. Nie będzie ono stanowić odrębnej instytucji – może być utworzone na bazie posiadanych zasobów/infrastruktury i będzie prowadziło działania kierowane do rodzin.

Z działań zaplanowanych w projekcie skorzystają osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym:

  1. Osoby przebywające w pieczy zastępczej oraz osoby przygotowujące się do jej opuszczenia i usamodzielnienia się.
  2. Rodziny przeżywające trudności w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, o których mowa w ustawie o pieczy zastępczej (można do nich także zaliczyć osoby, z którymi pracuje asystent rodziny – do nich kierowane będą działania prewencyjne, w szczególności usługi społeczne w ramach utworzonego Centrum ).
  3. Otoczenie osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (osoby spokrewnione, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące, inne osoby z najbliższego środowiska). Za otoczenie można uznać wszystkie osoby, których udział w projekcie jest niezbędny dla skutecznego wsparcia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Do otoczenia należą także między innymi osoby sprawujące rodzinną pieczę zastępczą lub kandydaci do sprawowania rodzinnej pieczy.

Zaplanowano także możliwość realizacji poradnictwa mobilnego oraz działania zapobiegające umieszczaniu dzieci w pieczy zastępczej poprzez usługi wsparcia rodziny.

Wnioski o dofinansowanie przyjmowane były do 5 lutego. Ich oceny i wyboru projektów do realizacji dokona w czerwcu Instytucja Zarządzająca RPO w oparciu o kryteria, zatwierdzone uchwałą Komitetu Monitorującego RPO WK-P na lata 2014-2020.

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.