Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Budynek Starostwa Powiatowego w Toruniu
    [treść archiwalna]

System nieodpłatnej pomocy prawnej w powiecie toruńskim już działa

5 sierpnia 2015 r. Sejm RP uchwalił ustawę o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej (Dz. U. z 2015 roku, poz. 1255), której celem jest zagwarantowanie wszystkim osobom fizycznym dostępu do informacji prawnej, a tym których z uwagi na status materialny lub sytuację życiową nie stać na opłacenie prawników - zapewnienie pomocy prawnej .

Kto może ubiegać się o darmową po­moc prawną?

Ustawa zakłada, że otrzymają ją oso­by spełniające co najmniej jeden z poniż­szych warunków:

- młodzież do 26. roku życia,

- osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,

- seniorzy po ukończeniu 65 lat,

- osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecz­nej,

- kombatanci i weterani,

- zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awa­rią techniczną.

Od kiedy rusza system nieodpłatnej po­mocy prawnej?

Od 1 stycznia 2016 roku.

Kto będzie udzielać pomocy?

Nieodpłatnej pomocy prawnej udzie­lać będą adwokaci i radcowie prawni zatrudnieni przez powiat toruński, ale wskazani przez Okręgową Izbę Radców Prawnych oraz Okręgową Radę Adwo­kacką. Natomiast w punktach prowa­dzonych przez organizacje pozarządowe porad będą mogli udzielać także dorad­cy podatkowi oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych (posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie), a w szczególnie uzasadnionych przypad­kach również aplikanci adwokaccy lub radcowscy z upoważnienia odpowiednio – adwokata lub radcy prawnego udziela­jących nieodpłatnej pomocy prawnej.

Jaki będzie zakres tej pomocy?

Pomoc taka obejmuje: poinformo­wanie o obowiązującym stanie praw­nym, o przysługujących uprawnieniach lub o spoczywających obowiązkach; wskazanie sposobu rozwiązania proble­mu prawnego; sporządzanie projektów pism; ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.

Taka pomoc nie może dotyczyć spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowa­nia do jej rozpoczęcia.

Gdzie i kiedy będzie można otrzymać taką pomoc?

Powiat toruński zawarł porozumienia z większością gmin tak, by punkty darmo­wej pomocy prawnej były zlokalizowane w pobliżu osób ich potrzebujących, bez konieczności przyjazdu do Torunia, na ul. Towarową.

Udział organizacji pozarządowych w po­mocy prawnej

Zgodnie z zapisami ustawy połowę punktów należy przeznaczyć do obsłu­gi przez organizacje pozarządowe, dla­tego w dniu 22 października 2015 roku ogłoszono konkurs na obsługę punktów w Czernikowie, Łubiance, Łysomicach, Obrowie i Złejwsi Wielkiej przez te or­ganizacje. Wpłynęły trzy oferty, komisja konkursowa dokona wyboru do końca li­stopada tego roku. Jeśli okaże się jednak, że żadna z organizacji pozarządowych nie spełniła wysokich wymagań określo­nych w konkursie, to 15 grudnia Starosta zwróci się do Prezesów Okręgowej Rady Adwokackiej i Okręgowej Izby Radców Prawnych o wskazanie adwokatów i rad­ców prawnych na te punkty.

Komentarz do ustawy

Na terytorium Rzeczpospolitej Pol­skiej obecnie działają już podmioty świadczące poradnictwo prawne. Są to zarówno podmioty o charakterze nie­publicznym, jak i publicznym. Brak było jednak takiego, dla którego udziela­nie pomocy prawnej byłoby zadaniem określonym ustawowo. Problematyką tą zajmują się obecnie Biura Porad Oby­watelskich, Studenckie Poradnie Prawne oraz niektóre organizacje pozarządowe. Natomiast poradnictwo prawne świad­czone przez podmioty publiczne koncen­truje się w instytucjach pomocy społecz­nej, biurach poselskich i senatorskich, Państwowej Inspekcji Pracy, sądach czy też np. w Starostwie u Powiatowego Rzecznika Konsumentów. Poradnictwo prawne i obywatelskie świadczą również ośrodki pomocy społecznej i powiatowe centra pomocy rodzinie w ramach reali­zacji niepieniężnych świadczeń z pomocy społecznej w postaci poradnictwa spe­cjalistycznego.

Można uznać, że osoby dysponują­ce zasobami finansowymi są w stanie zapewnić sobie profesjonalną pomoc prawną w postaci adwokata czy radcy prawnego. Brak było jednak do tej pory mechanizmów umożliwiających uzyska­nie dostępu do tego rodzaju usług oso­bom, których stan majątkowy nie po­zwala pokryć kosztów porady prawnej na wolnym rynku. Celem zaproponowanych w ustawie rozwiązań jest zbudowanie systemu charakteryzującego się możli­wie największą uniwersalnością, zarów­no w zakresie dostępu do niego wszyst­kich mieszkańców, jak i zakresu spraw, w których będzie można uzyskać nieod­płatnie pomoc prawną. System stano­wić ma zinstytucjonalizowane narzędzie umożliwiające uzyskanie pomocy praw­nej na wysokim poziomie merytorycz­nym, niezależnie od sytuacji faktycznej i majątkowej zainteresowanego.

Ustawa jednoznacznie powierzyła po­wiatom zadanie w zakresie udzielania nieodpłatnej pomocy i edukacji prawnej, ale przy współpracy z gminami, Izbami Radców Prawnych i Radą Adwokacką, co gwarantuje wysoką jakość pomocy.

HARMONOGRAM DZIAŁANIA PUNKTÓW NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ W POWIECIE TORUŃSKIM OD 1 STYCZNIA 2016 R. DOSTĘPNY TUTAJ.

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.