Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • PTTK
    [treść archiwalna]

Weekend z PTTK

W najbliższą sobotę 16 czerwca 2018 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu, zaprasza mieszkańców miasta i okolic do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów o godz. 8.40 na przystanku linii MZK nr 36 przy pl. Rapackiego, skąd odjadą o godz. 8.50 autobusem do miejscowości Rozgarty (stara szkoła) . Trasa wędrówki będzie wiodła z Rozgart, przez Stary Toruń i Port Drzewny, do Torunia (Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu) i będzie miała ok. 11 km długości. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Feliks Paraszkiewicz.

Stary Toruń – miejscowość będąca protoplastą Torunia. Wzmiankowana w 1342 roku jako Antiquum Thorun. W 1231 roku mistrz krajowy Herman Balk przeprawił się wraz z innymi braćmi zakonnymi przez Wisłę na wysokości ujścia Wierdzielewy (Strugi Zielonej), na drugą stronę i gdzie wzniósł swój gród obronny. W 1236 roku w skutek częstych wylewów Wisły doszło do translokacji Torunia w okolicę dzisiejszej katedry św. Janów. Osada Stary Toruń nadal jednak funkcjonowała, ponieważ w 1346 roku tamtejszy kościół św. Jana Chrzciciela został uposażony okolicznymi wioskami przez wielkiego mistrza krzyżackiego Henryka Dusemera. W 1454 roku król Kazimierz Jagiellończyk nadał wieś Stary Toruń  Tilemanowi von Wege z Torunia. W 3 lata później folwark należy do Gabriela Bażyńskiego jednego z przywódców Związku Pruskiego. W końcu XV wieku doszło do sporu pomiędzy radą miasta Torunia i rodziną von Wege o folwark w Starym Toruniu, załagodzony przez króla Aleksandra Jagiellończyka w 1505 roku. W latach 1514-1515 folwark w Starym Toruniu zostaje przez króla Zygmunta I Starego przekazany miastu Toruniowi na wieczność. Z bardzo zniszczonego kościoła św. Jana Chrzciciela w 1528 roku zostają przeniesione sprzęty liturgiczne i naczynia do klasztornego kościoła św. Mikołaja w Toruniu. W okresie własności miasto wydzierżawiało folwark w Starym Toruniu różnym osobom. W XVII wieku i na początku XVIII wieku wieś poniosła znaczne straty na skutek przemarszów wojsk i zakwaterowania.

Również w sobotę 16 czerwca Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza dzieci i młodzież szkolną do udziału w wycieczce z cyklu „Z przyrodą za pan brat”. Zbiórka młodych turystów wyznaczona została o godz. 9.15 na przystanku MZK ul. Kujawska przy Dworcu Głównym PKP. Trasa wycieczki będzie prowadziła m.in. przez leśny rezerwat przyrody „Kępa Bazarowa”, dalej ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną po terenie rezerwatu, pl. Armii Krajowej. Pod koniec wycieczki uczestnicy przejadą autobusem MZK do SP nr 24 przy ul. Ogrodowej, gdzie nastąpi rozstrzygnięcie konkursów „Moje wspomnienia z rajdów” i „ Bohaterowie toruńskich ulic”.

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.