Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

 • 2024-02-29 LVIII Sesja Rady Powiatu 4

Odznaki za Zasługi dla Powiatu Toruńskiego

Katarzyna Minczykowska-Targowska, Artur Affelt i Marek Wantowski otrzymali Odznaki za Zasługi dla Powiatu Toruńskiego. Starosta Toruński Marek Olszewski i Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Paweł Polikowski odznaczyli laureatów podczas sesji Rady Powiatu Toruńskiego 29 lutego 2024 roku.

Katarzyna Minczykowska-Targowska od 2004 roku pomaga osobom z niepełnosprawnościami i ich rodzinom. W 2008 roku m.in. z jej inicjatywy powołano „Dorotkowo. Fundację na rzecz Doroty Targowskiej i jej przyjaciół”, którą rok później zarejestrowano w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Przez kilkanaście lat pracy na rzecz osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin Fundacja „Dorotkowo” pomogła wielu mieszkańcom naszego regionu – zwłaszcza Torunia i powiatu toruńskiego, gdzie mieszka Katarzyna Minczykowska-Targowska wraz z rodziną.

Fundacja „Dorotkowo” zajmuje się przede wszystkim wspieraniem leczenia i rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami, wspomaganiem funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami oraz wspieraniem ich rodzin osób z niepełnosprawnościami. Dzięki wieloletniej i systematycznej pracy zespołu stworzonego przez Katarzynę Minczykowską-Targowską osoby z niepełnosprawnościami zaczynają być traktowane jako pełnoprawni członkowie samorządowej wspólnoty. Ze swoją misją prezes zarządu Fundacji Dorotkowo dociera także do małych miejscowości, przeciwdziałając wykluczeniu społecznemu.

Artur Affelt całe swoje życie zawodowe poświęcił oświacie i szkolnictwu. Pracę w Szkole Podstawowej w Obrowie rozpoczął w 1981 roku jako nauczyciel geografii i wychowania fizycznego. Na początku lat 90. związał się zawodowo z toruńskimi szkołami niepublicznymi, jednak już w 1996 r. wrócił do obrowskiej szkoły, której został dyrektorem. Kierował pracami szkoły aż do 2019 roku, kiedy przeszedł na emeryturę.

W roku 2003 r. Zespołowi Szkół w Obrowie nadano imię Jana Pawła II i sztandar. W tym czasie, dzięki współpracy z samorządem Gminy Obrowo, wybudowano wielofunkcyjne boisko asfaltowe, duży plac zabaw, boisko do siatkówki plażowej i szkolny ogród botaniczny. W 2010 roku Artur Affelt wspólnie z nauczycielami i rodzicami uczniów założył Obrowskie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju, Edukacji i Sportu „Nasza Szkoła”, w którym pełnił rolę wiceprezesa. Dzięki Stowarzyszeniu w szkole zrealizowano wiele wartościowych programów wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych.

Do największych sukcesów szkoły pod kierownictwem Artura Affelta należą:

- zdobycie tytułu Mistrza Nowoczesnej Edukacji,

- I Certyfikatu Europejskiego Forum Nowych Technologii i Innowacji w Edukacji i Nauce,

- tytułu Szkoły Cyfrowo Inspirującej.

Artur Affelt jest autorem publikacji pod tytułem „Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Obrowie 1923-2019. Wczoraj i Dziś”, której wydanie wpisało się w program jubileuszu 100-lecia istnienia szkoły.

Marek Wantowski prowadzi zajęcia sekcji modelarskiej „Combat” Międzyszkolnego Klubu Sportowego w Chełmży, która funkcjonuje w Chełmży nieprzerwanie od 1980 roku.

Jest organizatorem „Chełmżyńskiego Festiwalu Modelarskiego”, który odbywa się podczas święta miasta –„Dni Chełmży”.  Festiwal jest dużą imprezą modelarską o wymiarze międzynarodowym. Dotychczas odbyło się 11 edycji tego wydarzenia. Marek Wantowski organizuje także wycieczki do muzeów historycznych, miejsc związanych z historią Polski, miejsc pamięci narodowej  dla dzieci i młodzieży z sekcji modelarskiej „Combat”. Promuje swoje miasto poprzez udział w konkursach i wystawach modelarskich na terenie Polski i za granicą, na których zdobywa liczne medale, puchary i wyróżnienia.

18 marca 2012 roku Marek Wantowski otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi od Prezydenta RP, a 30 lipca 2021 roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi od Prezydenta RP.

3 czerwca 2018 roku otrzymał Wyróżnienie – Podziękowanie „Za długoletnią pracę z młodzieżą w charakterze instruktora modelarskiego” z rąk Dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada 2018 roku wykonał makietę historyczną – „Powitanie żołnierzy Wojska Polskiego na Rynku w Chełmży w roku 1920” oraz pomógł w realizacji filmu pod tytułem„ My chcemy Polski. Chełmża 1917 – 1920”.

fot. Olek Urbański

drukuj (Odznaki za Zasługi dla Powiatu Toruńskiego)

 • autor: Adrian Aleksandrowicz

Galeria zdjęć

 • 2024-02-29 LVIII Sesja Rady Powiatu 24
 • 2024-02-29 LVIII Sesja Rady Powiatu 28
 • 2024-02-29 LVIII Sesja Rady Powiatu 33
 • 2024-02-29 LVIII Sesja Rady Powiatu 37
 • 2024-02-29 LVIII Sesja Rady Powiatu 44
 • 2024-02-29 LVIII Sesja Rady Powiatu 45
 • 2024-02-29 LVIII Sesja Rady Powiatu 54
 • 2024-02-29 LVIII Sesja Rady Powiatu 70
 • 2024-02-29 LVIII Sesja Rady Powiatu 76
 • 2024-02-29 LVIII Sesja Rady Powiatu 75

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.