Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Kamila ŁajczakUMWKP

XIV edycja konkursu „Oni tworzyli naszą historię”

Jedyna kobieta wśród cichociemnych, matematyczka i profesor nauk humanistycznych. Specjalizowała się w historii najnowszej, z pasją dokumentowała lokalne dzieje na podstawie wspomnień świadków. Wyjątkowa postać Elżbiety Zawackiej zasługuje na upamiętnienie. Rusza XIV edycja konkursu jej imienia, ,,Oni tworzyli naszą historię”. Uczniowie klas VII, VIII szkół podstawowych, liceów, techników i szkół branżowych z naszego województwa mogą wziąć w nim udział przesyłając prace pisemne na jeden z sześciu tematów.

- Udział w konkursie jest doskonałą okazją do rozwijania wiedzy historycznej o naszym regionie oraz spisania lokalnych dziejów na podstawie wspomnień świadków, a także zdjęć i pamiątek zachowanych w rodzinnych i publicznych archiwach – zachęca marszałek Piotr Całbecki.

Ideą konkursu jest upamiętnienie legendarnej profesor Elżbiety Zawackiej i rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania historią regionalną i krajową, a także wzmocnienia więzi międzypokoleniowych i krzewienie postaw patriotycznych. Aby wziąć udział należy przygotować, pod opieką nauczyciela, pracę pisemną na jeden z tematów:

"O ludziach",

"O wydarzeniach",

"Album rodzinny",

"Oblicza codzienności",

"Udział i rola mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego we współczesnych wydarzeniach",

"Pomoc Żydom udzielana przez Polaków podczas okupacji niemieckiej w trakcie II wojny światowej".

Nadesłane teksty będą oceniane przez jury w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniowie liceów, techników i szkół branżowych. Prace mogą przedstawiać losy nieznanych bohaterów oraz wspomnienia uczestników i świadków ważnych wydarzeń w najnowszych dziejach Polski, zwłaszcza z naszego regionu. Na laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody: pierwsze miejsce – nagroda rzeczowa o wartości 1 700 zł, za drugie miejsce – 1 300 zł, miejsce trzecie – 900 zł. Nagrodzeni zostaną także nauczyciele-opiekunowie.

Ponadto laureaci i wyróżnieni w Wojewódzkim Konkursie im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię” mogą ubiegać się stypendium w ramach projektu „Humaniści na start!” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020. Informacje na temat marszałkowskich programów stypendialnych i projektów edukacyjnych.

Czternasta edycja Wojewódzkiego Konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej jest organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Bibliotekę Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Fundację Generał Elżbiety Zawackiej, Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek w Toruniu.

Termin nadsyłania prac: 14 stycznia 2022 roku. Wyniki zostaną ogłoszone najpóźniej do 1 marca 2022 roku.

Prace należy przesyłać na adres:

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej

ul. gen. Jana H. Dąbrowskiego 4

87-100 Toruń

z dopiskiem „Oni tworzyli naszą historię” lub dostarczyć osobiście w zamkniętej kopercie do sekretariatu Biblioteki (p. 22 – II piętro).

Więcej informacji można uzyskać w Departamencie Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego pod nr telefonu: 56 62 15 829.

Do pobrania regulamin wraz z opisem tematów do wyboru, formularz zgłoszeniowy, oświadczenie uczestnika.

Na zdjęciu prace nadesłane na jedną z wcześniejszych edycji konkursu ,,Oni tworzyli naszą historię”, fot. Kamila Łajczak/UMWKP

drukuj (XIV edycja konkursu „Oni tworzyli naszą historię”)

  • autor: Beata Krzemińska Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.