Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Złotoria - Elżbieta Osińska

Wędrówki rodzinne z PTTK

W najbliższą sobotę, 15 stycznia 2022 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 9:00 na przystanku MZK przy Szpitalu Dziecięcym „Na Skarpie”. Trasa wędrówki będzie wiodła: z osiedla „Na Skarpie”, duktami lasu bielawskiego, wzdłuż Drwęcy i jej ujścia do Wisły, obok ruin zamku królewskiego w Złotorii, a następnie koło skansenu MET, do brzegu Wisły, Kaszczorka, z powrotem na osiedle „Na Skarpie”. Wycieczka będzie liczyła ca 12 km długości. Wyprawą pokieruje przodownik turystyki pieszej PTTK Tadeusz Perlik.

Las bielawski to obecnie część lasów państwowych, administrowanych przez Nadleśnictwo Dobrzejewice. Na tym terenie w okresie XVII wieku znajdowały się pastwiska miasta Torunia. Około połowy XVIII wieku został założony miejski folwark, który w 1792 roku dzierżawiony był przez Carla Untermanna. W 1872 roku majątek Bielawy nabył Stanisław Hebanowski za 64.000 talarów i posiadał go do 1879 roku. Na przełomie wieków właścicielem był Christian Sand, mający w posiadaniu również karczmę bielawską, z której czerpał dochody. Ostatnią właścicielką majątku od 1921 roku była księżna Maria Sułkowska. W 1922 roku majątek Bielawy obejmował 252 ha powierzchni, z której 164 ha obejmowały tereny leśne. W cieniu wielkiego pawilonu handlowego „Leroy Merlin” usytuowany jest dawny dwór majatku Bielawy. Budynek powstał w 2 połowie XIX wieku, później go przebudowano. Zachował się ceglany schodkowy szczyt w elewacji wejściowej. Park powstał w końcu XVIII wieku, zajmuje około 4,5 ha powierzchnię. Przy leśnictwie Bielawy znajduje się Szkółka kontenerowa Bielawy. Pierwsza, która powstała w 2010 roku w rejonie funkcjonowania toruńskiej RDLP, na terenie Nadleśnictwa Dobrzejewice. Przyjęty profil produkcji to jednoroczna sadzonka sosny zwyczajnej, której roczna produkcja docelowo ma wynieść 1.000.000 sztuk. W 2010 roku produkcja wynosiła 450.000 sztuk. Nazwa kontenerowa pochodzi od zespolonych doniczek (kontenerów), w których produkowane są sadzonki. Produkcja sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym, różni się od tradycyjnego szkółkarstwa m.in. tym, że sadzonki rosną w sztucznym podłożu.

Fot. Elżbieta Osińska

drukuj (Wędrówki rodzinne z PTTK)

  • autor: Henryk Miłoszewski

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.