Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Ogólnopolski konkurs literacki 1920

Biuro Programu „Niepodległa” przedłuża termin składania prac w konkursie literackim upamiętniającym stulecie Bitwy Warszawskiej „1920”. W jury zasiądą znani autorzy powieści, a najlepsze prace ukażą się w pokonkursowej antologii – zysk ze sprzedaży publikacji zostanie przekazany na cele charytatywne.

Konkurs literacki „1920”, którego celem jest stworzenie literackiej panoramy tamtych niezwykłych czasów, trwa od 15 czerwca br. Na konkurs wpłynęło już kilkadziesiąt tekstów oraz wiele pytań o możliwość przedłużenia terminu zgłaszania prac. Dlatego Biuro Programu „Niepodległa” podjęło decyzję o przedłużeniu konkursu do końca sierpnia 2020 roku.

W jury Konkursu zasiądą m.in. Krzysztof Bochus – dziennikarz, publicysta i autor powieści kryminalnych oraz Jacek Galiński – pisarz, autor komedii kryminalnych. Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody finansowe, a ich prace zostaną opublikowane w pokonkursowej antologii. W zbiorze – poza pracami konkursowymi – znajdą się dodatkowo opowiadania cenionych autorów – jurorów konkursu oraz dodatkowo dwa lub trzy opowiadania rozpoznawalnych autorów związanych z powieścią historyczną lub retro. Zyski ze sprzedaży antologii, zgodnie z tradycją „Niepodległej”, zostaną przeznaczone na cel charytatywny. Trafią do Fundacji „Nasze Dzieci”, działającej przy Klinice Onkologii w „Instytucie Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”. Fundacja obejmuje opieką dzieci walczące z chorobą nowotworową, nie tylko podczas leczenia szpitalnego, ale podczas całej choroby.

Do udziału w konkursie można nadsyłać teksty kryminalne, szpiegowskie, obyczajowe czy romanse. W konkursie Biura Programu „Niepodległa” gatunek nie ogranicza – akceptowane będą zarówno klasyczne opowiadania, jak i prace stylizowane na reportaże czy listy. Teksty mogą być wytworem wyobraźni autorów, mogą opierać się na prawdziwych wydarzeniach i postaciach, mogą być także zapisem rodzinnych historii. Może być dramatycznie, romantycznie, z dreszczykiem bądź na wesoło. Ważne, by tekst pokazywał, jak według współczesnych autorów mógł wyglądać rok 1920. Ze względu na przypadające w tym roku stulecie Bitwy Warszawskiej, w pracach powinny pojawić się motywy walki o wolność, wojny polsko-bolszewickiej bądź związane z Bitwą Warszawską.

Jury konkursu wyłoni 10 najlepszych tekstów, które zostaną opublikowane w antologii, a ich autorzy otrzymają nagrody finansowe.

Zgłaszana praca nie może przekraczać objętości 30 000 znaków ze spacjami. Konkurs jest przeznaczony dla osób, które mają ukończony 16. rok życia. Teksty należy przesyłać do 31 sierpnia 2020 roku na adres konkurs@niepodlegla.gov.pl. Jedna osoba może zgłosić jeden tekst. Szczegóły na stronie https://niepodlegla.gov.pl.

Partnerem konkursu jest Fundacja KGHM Polska Miedź. Partnerem wydawniczym została Skarpa Warszawska. Konkurs merytorycznie wspiera „Maszyna do Pisania”. Partnerem medialnym jest Portal Kryminalny. Wydarzenie wspierają: Czytambolubie.com, Kryminalna Piła i Poznański Festiwal Kryminału Granda.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” oraz ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź.

Szczegóły na stronie https://niepodlegla.gov.pl/wiktoria-1920/1920-ogolnopolski-konkurs-literacki-w-setna-rocznice-bitwy-warszawskiej/.

drukuj (Ogólnopolski konkurs literacki 1920)

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.