Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Wycieczka piesza z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.

W sobotę 13. lipca br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa zaprasza mieszkańców miasta i okolic, do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówek rodzinnych z PTTK”. Spotkanie uczestników ustalono o godz. 7.15 na dworcu PKP Toruń Wschodni, z którego o godz. 7.33 turyści wyjadą pociągiem do stacji Kamionki Jezioro. Trasa wycieczki będzie wiodła najpierw turystycznym szlakiem pieszym w kolorze niebieskim wokół jeziora Kamionki, do Nowego Dworu i Lipowca, następnie turystycznym szlakiem pieszym w kolorze zielonym przez Grodno, Zalesie, Pluskowęsy do Chełmży. Trasa będzie miała ca 20 km długości. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Jacek Orłowski. W przypadku sprzyjającej pogody zaplanowano, również kąpiel i plażowanie.

Pluskowęsy –  wieś w gminie Chełmża. Wzmiankowana w 1348 roku pod nazwą Plawskewancz, jako wieś czynszowa w komturstwie papowskim. W 1422 roku wielki mistrz krzyżacki Michał von Kuchmeister nadał wieś Dawidowi Rosenfeld. Po 1466 roku (II pokój toruński) jako własność królewska zastawiona miastu Toruniowi. W 1522 roku biskup chełmiński Jan Konopacki dokonał zamiany z Jerzym Konopackim wsi Pluskowęsy na wieś Kończewice. Kolejnym właścicielem była w 1551 roku Magdalena Konopacka wdowa po Jerzym Konopackim – wojewodzie pomorskim, do której należały również okoliczne wioski: Srebrniki, Mirakowo oraz Grodno. Do Konopackich wieś należała do połowy XVII wieku. Kolejny właściciel Walerian Kruszyński – kasztelan gdański sprzedał Pluskowęsy, Obrąb, Falęcin i Głuchowo, synowi Piotrowi Kruszyńskiemu, który  posiadał dobra Pluskowęsy do 1781 roku. Wówczas majątek nabył Aleksander Nostitz-Jackowski. W 1792 roku majątek przeszedł do Józefa Kalksteina. Kalksteinowie byli właścicielami dóbr Pluskowęsy do wybuchu II wojny światowej. Obecnie pałac, park oraz dawne zabudowania folwarczne znajdują się w prywatnym posiadaniu. Ciekawostki krajoznawcze: pałac z 1867 roku wzniesiony dla Antoniego Kalksteina według projektu Stanisława Hebanowskiego – z wykorzystaniem wcześniejszej budowli. W otoczeniu park pałacowy typu krajobrazowego z 1. połowy XIX wieku z 39 gatunkami drzew (m.in. choina kanadyjska, magnolia japońska, tulipanowiec amerykański) obejmujący powierzchnię około 8 ha. W parku skupienie 10 drzew (dęby szypułkowe, dąb czerwony, buk i jesion), które zostały objęte ochroną w formie pomnika przyrody. W parku od strony stawu znajduje się lodownia.

Opracował Henryk Miłoszewski

drukuj (Wycieczka piesza z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.