Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • konkurs ortograficzny
    [treść archiwalna]

„Ortograficzna Korrida” w Szkole Podstawowej w Warszewicach

Z równie wielką radością, jak w poprzednich latach, już po raz 22. Szkoła Podstawowa w Warszewicach powitała w swoich progach 10 maja 2016 roku mistrzów ortografii z 17 szkół powiatu toruńskiego. Działo się tak za sprawą Powiatowego Konkursu Ortograficznego „Ortograficzna Korrida”, organizowanego przez panią Hannę Wojnowską. Tegoroczni uczestnicy wielkiego dyktanda przybyli do Warszewic z Głuchowa, Chełmży, Łysomic, Łubianki, Brąchnowa, Wybcza, Unisławia, Pluskowęs, Pigży, Siemonia i Sławkowa, aby zmierzyć się z trudnością pisowni wyrazów z - ę, - ą. „Konkretny kontrakt, eksperymentalny klomb, sentymentalny mężczyzna i komplet rondli” – to tylko wybrane przykłady ortograficznych „byków”, z którymi dzielnie walczyli reprezentanci szkół podstawowych i gimnazjów. Dyrektor szkoły – Honorata Żeglarska, witając uczestników, gratulowała im odwagi w podjęciu próby bezbłędnego zapisu niezwykle trudnych tekstów i rozwiązywania zagadek ortograficznych. Podkreśliła, że w obecnym czasie sms-ów, e-maili i częstym braku szacunku do polskiej ortografii pojawiającym się w różnego rodzaju tekstach prasowych i reklamach, dzieci i młodzież potrafiące bezbłędnie pisać w języku ojczystym są wielkim skarbem i powodem do dumy dla swoich szkół.

W zmaganiach brało udział 63 uczniów reprezentujących bardzo wysoki poziom kompetencji językowych i ortograficznych, spośród których jury wyłoniło najlepszych. W kategorii klas gimnazjalnych I miejsce zajął Krystian Kulig z Gimnazjum w Unisławiu, II miejsce Julita Rogowska z Gimnazjum w Brąchnowie, III miejsce Agata Olszewska z Gimnazjum w Łysomicach. Wśród reprezentantów szkół podstawowych w kategorii klas V i VI dumą gospodarzy był Bartłomiej Walerych – zwycięzca w swojej kategorii wiekowej i jego młodszy brat Mateusz Walerych, który zajął III miejsce. Uczniów z SP Warszewice rozdzieliła reprezentantka ZS Łubianka – Aleksandra Blachowska – laureatka II miejsca. Dzielnie również pokonywali ortograficzne łamigłówki uczniowie z klas III i IV. Najlepszym spośród nich okazał się Sebastian Drzewucki z SP Pigża, II miejsce zajął Karol Zdrojewski z SP Łysomice, a III miejsce przypadło również uczniom z SP Pigża: Julii Pardyce i Amelii Machowskiej. Nagrody dla uczestników „Ortograficznej Korridy” ufundował Urząd Marszałkowski w Toruniu, Powiat Toruński oraz lokalni przedsiębiorcy: firma F.P.H. SEPPA s.c. i UNIMETALEX sp. j. z Warszewic oraz Wydawnictwo Adam Marszałek. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie już za rok!

Honorata Żeglarska

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.