Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Akcja rejestracji dawców szpiku - plakat
    [treść archiwalna]

„Dzień Dawcy Szpiku dla Lenki i Innych” – Wspólnie Przeciw Białaczce!

W dniach 10-24 kwietnia odbył się szereg działań w związku z akcją charytatywną „Pomóżmy chorej Lence”, gdzie udało się zebrać ponad 30.000 zł. Wielki sukces mieszkańców nie tylko gminy Czernikowo, a przede wszystkim ich otwartość serce nie zakończyły działań. Rafał Rutkowski – główny koordynator akcji pomocy dla dziewczynki oraz Tomasz Jabłoński postanowili zorganizować w 5 gminach akcję rejestracji dawców szpiku. Spotkali się oni z wielką przychylnością władz, a także dyrektorów szkół w których będą punkty rejestracji.

21 maja w Zbójnie podczas pikniku rodzinnego oraz 22 maja w Czernikowie, Obrowie, Mazowszu, Kikole i Ciechocinie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Akcja dedykowana jest chorej na ostrą białaczkę limfoblastyczną, trzyletniej Lence Głowackiej i wszystkim chorym potrzebującym przeszczepienia szpiku od niespokrewnionego Dawcy. Organizatorzy liczą na uświadomienie lokalnej społeczności, czym jest idea dawstwa szpiku.

Trudno znaleźć drugie dziecko tak odpowiedzialne i świadome swojej choroby jak Lenka Głowacka z Kiełpin. Ma dopiero 3 lata, a już rozumie, jak ważne jest by nie jadła słodyczy, które tak uwielbia, by nie bawiła się z rówieśnikami, unikając wirusów. Dobrze wie, jak chwila najmniejszej słabości może zaszkodzić jej zdrowiu. Swoim zabawkom tłumaczy, że przyjemności, jakie przecież powinny doświadczać wszystkie dzieci, czekają na nią dopiero po pokonaniu ostrej białaczki limfoblastycznej, z którą zmaga się od zeszłego roku. W jej przypadku prawdopodobnie uda się pokonać nowotwór krwi dzięki chemioterapii, niestety dla innych dzieci znajdujących się w podobnej sytuacji, co Lenka, jedyną szansą na zdrowie jest przeszczepienie komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się 21 maja 2016 r.

w godz. 9:00 – 15:00 w:

- Publicznym Gimnazjum w Zbójnie w godz. 9.00 – 15.00

Oraz 22 maja w godz. 9.00 – 15.00 w następujących lokalizacjach:

- Szkoła Podstawowa w Czernikowie, ul. Szkolna 15

- Szkoła Podstawowa w Mazowszu, Mazowsze 11

- Szkoła Podstawowa w Ciechocinie, Ciechocin 167

- Zespół Szkół w Obrowie, ul. Szkolna 4

- Urząd Gminy Kikół, Pl. Kościuszki 7

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.