Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • noc muzeow w etnomuzeum plakat
    [treść archiwalna]

Słodka gadka – szmatka w Muzeum Etnograficznym

Noc Muzeów w toruńskim Etnografiku jak zwykle będzie obfitować w atrakcje. Tytuł tegorocznej edycji oraz zaplanowane niespodzianki inspirowane są dwiema ekspozycjami czasowymi, do których obejrzenia zaproszeni są wieczorni goście. Spotkanie rozpocznie się od wernisażu wystawy Mądrości i gadki z kuchennej makatki, prezentowanej w Spichlerzu w Parku Etnograficznym. Obrazy i hasła z haftowanych dzieł sztuki ludowej staną się podstawą rozmaitych działań. Postaci rodem ze świata ludowej wyobraźni zaproszą chętnych do stworzenia żywych makatkowych obrazów, wykreowania swoistego „moralu” inspirowanego umoralniającymi treściami oraz – pod okiem twórczyń ludowych – do haftowania, m.in. wspólnego kolorowego dzieła na ogromnym tamborku. Można będzie także zabrać ze sobą makatkowe hasła samodzielnie nadrukowane na przyniesionych przez siebie częściach garderoby lub płóciennej torbie (do nabycia podczas imprezy). Będzie też okazja do tworzenia własnych współczesnych haseł i mott na makatki oraz zagrania w makatkowy flirt towarzyski. Dzieci znajdą propozycje dla siebie wśród ludowych bajek i zabaw tematycznych oraz na specjalnym stanowisku z makatkowymi kolorowankami. Wzory z płóciennych obrazów będzie można również „wyhaftować” za pomocą piasku i kredy.

Ta niezwykła noc będzie także ostatnią okazją do zwiedzenia wystawy Burak z cukrem. Historia i konteksty, gdzie można będzie m.in. poznać kulinarne przepisy na potrawy z buraka cukrowego oddać się degustacji buraczanych słodkości, a także obejrzeć kryształki cukru pod mikroskopem.

Co to jest kanar, a co fjut? Czym szczyci się dobra gospodyni? Czy cukier krzepi? Czego doda zimna woda? U jakiej żony mąż jest zadowolony? I o co chodzi, gdy chłopiec ściska rękę dziewczynie?

Uwaga! Zachęcamy do zabrania ze sobą aparatów fotograficznych, a także bawełnianych koszulek lub płóciennych materiałów do nadruku.

Europejska Noc Muzeów: Słodka gadka – szmatka
14.05, sobota, godz. 18.00-22.00

Uwaga! Wystawa Burak z cukrem… czynna do godz. 23.00

Wstęp wolny.

Informacje szczegółowe:
Dział Edukacji
Tel: 56 622 89 43

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.