Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Weekend z PTTK

W sobotę 17 listopada 2018 r., Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu, zaprasza sympatyków czynnego wypoczynku do udziału w wycieczce z cyklu ”Poznajemy Pałace i Dwory Ziemi Chełmińskiej”. Spotkanie chętnych wyznaczone zostało o godz.7.30 na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego, skąd o 7.40 nastąpi wyjazd autobusem do miejscowości Leszcz. Trasa wycieczki będzie wiodła z Leszcza przez Pigżę, Brąchnowo, Brąchnówko, Browinę do Grzywny. Po drodze turyści będą mieli okazję zobaczyć dwór w Brąchnówku oraz dwa dwory w Grzybnie - ok. 12 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Roman Kowalski.

PIGŻA – gmina Łubianka. W roku 1231 gród Pipingese – siedzibę Prusa Pipina, zdobył mistrz krajowy Herman Balk. W 1242 roku wioski Brzezinko, Brzeźno oraz Pigża zostały przekazane przez Krzyżaków szpitalowi św. Ducha w Toruniu. Od 1415 roku Pigża należała do klasztoru benedyktynek w Toruniu, który połączył się z dawnym szpitalem św. Ducha. Od tego czasu wieś była oddawana w dzierżawę. W czasie drugiej wojny szwedzkiej w latach 1655-1660 wieś została poważnie zniszczona i wyludniona. W 1773 roku Pigża składała się z folwarku i wsi, zamieszkałych przez 84 mieszkańców. Po sekularyzacji dóbr kościelnych w końcu XVIII wieku folwark w Pigży przeszedł na skarb państwa pruskiego. W XIX wieku był dzierżawiony m.in. w 1814 roku przez Chrystiana Mischke, a w 1851 roku przez Ernsta Sommera. W 1881 roku majątek podczas publicznej licytacji nabyli: Wilhelmina i Max Weinschenk. Od 1936 roku nastąpiła sukcesywna parcelacja majątku. Ciekawostki krajoznawcze: dwór z końca XIX wieku; zabudowa folwarczna (spichlerz, stajnie, obora i gorzelnia) z końca XIX wieku; park dworski z połowy XIX wieku z 23 gatunkami drzew (m.in. wierzba mandżurska, jodła biała i żywotnik) oraz budynek dawnej stacji kolejowej z 1912 roku.

drukuj (Weekend z PTTK)

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.