Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Spotkania autorskie z Barbarą Gawryluk

Z okazji Tygodnia Bibliotek w bibliotekach publicznych naszego powiatu gościła Barbara Gawryluk, autorka poczytnych książek dla dzieci. Pisarka na spotkaniach z dziećmi, prezentowała swoją twórczość, opowiadała o książkach, przybliżając uczestnikom genezę ich powstania, pierwowzory i dalsze losy bohaterów. Barbara Gawryluk pomysły na książki czerpie z życia. Pomaga jej w tym druga praca jaką wykonuje – praca dziennikarki radiowej. Autorka zajmuje się też tłumaczeniem książek dla dzieci z języka szwedzkiego. Bohaterami jej książek są często zwierzęta. Uczestnicy spotkań z zaciekawieniem słuchali opowieści o przygodach Klifki, małej foczki, która szukała mamy, świnki Tutu, która marzyła o rajskiej wyspie, psa Baltica, który przez cztery dni płynął Wisłą na krze, aż uratowali go płynący po Bałtyku marynarze, czy dzielnego i wiernego psa Dżoka. Seria „Psy na medal” ukazuje prawdziwe przygody wyjątkowych psów, wykonujących „zawody” bardzo potrzebne ludziom. Każdy tom opisuje innego bohatera. Jest wśród nich pies Rollek – przewodnik osób niewidomych, Czart – pies lawinowy, Junior – opiekun osób starszych, Falco – pies lotniskowy, Morus – pies ratownik wodny, Baster – pies ratownik górski. Jednak bohaterami książek pisarki są nie tylko zwierzęta. W dziecięce serca zapadły perypetie Zuzanki z pistacjowego domu, Natalki z powieści „Moje Bullerbyn” czy prawdziwe historie z książki „Mali bohaterowie”, o dzieciach, które uratowały komuś życie. Wiarygodność słów pisarki potwierdzały pokazywane na slajdach oryginalne zdjęcia książkowych bohaterów. Duże poruszenie wywoływały zwłaszcza fotografie bohaterów zwierzęcych w ich naturalnym środowisku.

Na spotkaniach uczestnicy mieli też okazję zadawać autorce pytania. Dzięki temu dzieci dowiedziały się takich szczegółów z życia pisarki, które trudno znaleźć w encyklopedii i internetowych wyszukiwarkach. Oprócz standardowych pytań o życie prywatne były też takie, które zaskakiwały głębszymi przemyśleniami lub dziecięcą spontanicznością. Ostatnią częścią spotkania były oczywiście autografy. Wiele dzieci zakupiło książki i uzyskało w nich dedykacje, inne zebrały wpisy na specjalnie do tego celu przygotowanych zakładkach do książek.

Za twórczość dla dzieci autorka otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Książki Barbary Gawryluk są intrygujące, zabawne, trochę wesołe, trochę smutne, momentami wzruszające. Opowiadają historie bliskie najmłodszym i zarażają ich pasją czytania.
Spotkania autorskie należą do najbardziej efektywnych form promocji czytelnictwa. Barbara Gawryluk spotkała się z czytelnikami w Zelgnie, Chełmży, Górsku, Rzęczkowie, Złejwsi Wielkiej, Czernikowie, Dobrzejewicach, Lubiczu Dolnym, Łubiance, Ostaszewie, Małej Nieszawce i Cierpicach.

Mirosława Lechniak, PiMBP w Chełmży

drukuj (Spotkania autorskie z Barbarą Gawryluk)

Galeria zdjęć

 • Chełmża
 • Cierpice
 • Czernikowo
 • Dobrzejewice
 • Górsk
 • Lubicz Dolny
 • Łubianka
 • Mała Nieszawka
 • Ostaszewo
 • Rzeczkowo
 • Zelgno
 • Zławieś Wielka

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.