Powiat Toruński

Przejdź do:
Przejdź do:

Wyszukiwarka

Wyszukaj:
Powiat
Toruński

Menu główne

Treść strony

Urząd Gminy w Obrowie
87-126 Obrowo
tel.: 56 678 60 22
obrowo@obrowo.pl
www.obrowo.pl

Osiecka Izba Regionalna

To niespotykane muzeum ma swoje początki już w 1978 roku, kiedy to artysta Michał Kokot wysnuł ideę stworzenia ośrodka będącego muzeum lokalnej kultury ludowej. Osieckie Stowarzyszenie Kultury Ludowej sprawuje opiekę nad Osiecką Izbą Regionalną i zrzesza przedstawicieli lokalnego rzemiosła artystycznego.

Dwór w Obrowie

W 1309 r. wieś należała do kilku mieszczan toruńskich. W okresie XVIII i XIX w. majątek obrowski należał kolejno do rodzin: Nałęczów, Romockich, Ramlau, Rudowskich oraz Góreckich. Zachowany dwór pochodzi z przełomu XVIII i XIX w. W 1824 i 1825 r. przebywał w nim i koncertował Fryderyk Chopin.

Kościół św. Wawrzyńca w Dobrzejewicach

Istniejący do dzisiaj kościół zbudowano w stylu neogotyckim w latach 1892-1893 i konserwowano w 1901 roku. Wieża kościoła została zniszczona w okresie I wojny światowej. Zachowało się jednak unikatowe zdjęcia kościoła z wieżą dzwonniczą.

Jezioro Dzikowo

Zaciszne oczko wodne o powierzchni 7 hektarów wtopione w gęstą otulinie sosnowego boru, o istnieniu którego wciąż wie niewielu. Znajduje się w pobliżu bardziej znanego jeziora Osieckiego – jadąc w kierunku Osieka, należy 2 km przed wioską skręcić w lewo w leśną drogę.

Dwór w Łążynie II

Dwór w Łążynie został zbudowany na początku XIX wieku. Jest zwrócony frontem ku północnemu zachodowi. Drewniany, konstrukcji zrębowej z piętrowymi facjatami konstrukcji szkieletowej, otynkowany.

Dwór w Zębowie

W Zębowie znajduje się zespół pałacowo-parkowy, zajmujący areał 2.80 ha. Od I poł. XVIII w. do II poł. XIX w. właścicielem majątku była rodzina Nałęczów. W pałacu mieści się obecnie szkoła podstawowa, ośrodek zdrowia oraz mieszkania.

Krzyż choleryczny w Zębowie

Tajemniczy krzyż w Zębowie, stojący przy skrzyżowaniu dróg z Łążyna do Kuźnik, to pomnik upamiętniający ofiary epidemii cholery – ostrej i zaraźliwej choroby zakaźnej przewodu pokarmowego. Ufundowany został w 1858 roku przez ówczesnego właściciela majątku Zębowo Michała Nałęcza, który w ten sposób zapragnął uczcić pamięć zmarłych włościan.

Okolice Silna

Silno to jedna z najstarszych wsi mennonickich  na ziemi dobrzyńskiej. Mennonici zwani, również olędrami lub olendrami, przybyli z Niderlandów w okresie Reformacji w 2 połowie XVI wieku i zasiedlili Silno (zwane wówczas Neu Schlingen). Stworzyli zamkniętą, odizolowaną od reszty społeczeństwa grupę, pracując ciężko przy osuszaniu i zagospodarowywaniu nadwiślańskich bagien.

Dopisz się do
Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje wpisz poniżej swój adres e-mail.

Zobacz
także

Stopka

do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E