Powiat Toruński

Przejdź do:
Przejdź do:

Wyszukiwarka

Wyszukaj:
Powiat
Toruński

Menu główne

Treść strony

Urząd Gminy w Łysomicach
ul. Warszawska 8
87-148 Łysomice
tel.: 56 678 32 22
sekretariat@lysomice.pl
www.lysomice.pl

Pałac Romantyczny w Turznie

Wybudowany w roku 1866 - na miejscu dawnego dworu - pałac jest dziś, po gruntownym remoncie, jedną z najciekawszych perelek architektonicznych regionu. Budowla powstała z inicjatywy hrabiego Augustyna Działowskiego, zaś zaprojektował go znany architekt pochodzenia włoskiego Henryk Marconi.

Regionalna Izba Historii i Tradycji w Łysomicach

Wszyscy, którzy są ciekawi, jak żyli przed laty mieszkańcy ziemi chełmińskiej mogą to na własne oczy zobaczyć, zwiedzając muzeum w Łysomicach. Dzięki grupce pasjonatów oraz ogromnej życzliwości okolicznych mieszkańców, udało się tam zgromadzić, odrestaurować i wyeksponować różnego rodzaju sprzęty.

Las Piwnicki

Ten jeden z najstarszych w Polsce rezerwatów przyrody powinien zainteresować wszystkich miłośników natury oraz aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Historia rezerwatu sięga lat dwudziestych ubiegłego wieku.

Centrum Astronomii UMK w Piwnicach

Niezwykła gratka dla wszystkich entuzjastów astronomii a także osób, które urzeka nocne, rozgwieżdżone niebo. Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika to największy oraz jeden z najstarszych ośrodków obserwacji astronomicznej w Polsce.

Dwór w Lipniczkach

Na początku XV w. znajdował się tu majątek rycerski. Dwór o cechach klasycystycznych z 2 poł. XIX w., został prawdopodobnie wzniesiony dla Wilhelma Fischera. Dwór jest murowany z cegły na podmurówce kamiennej. Do dworu przylega park krajobrazowy z tego samego okresu.

Pałac w Ostaszewie

Dawny majątek rycerski, znany od 1314 r. We wsi znajduje się klasycystyczny pałac z 2 poł. XIX w. wraz z częścią zabudowań folwarcznych, zbudowane przez rodzinę Wegnerów. Na terenie dawnego majątku jest zachowany budynek z okresu XVIII w., kiedy majątek należał do jezuitów toruńskich.

Dwór w Lulkowie

W 1414 r. był tu majątek rycerski, w komturstwie toruńskim. W 1457 r. król Kazimierz Jagiellończyk za zasługi w trakcie wojny 13-letniej przekazał wieś radzie miasta Torunia. Dwór został wzniesiony w końcu XIX w. przez rodzinę Weinschenk,  razem z kompleksem folwarcznym (spichrzów i czworaków).

Dwór w Tylicach

Na początku XV w. był tu majątek rycerski. Dwór murowany pochodzi z 2 połowy XIX w., został zbudowany dla Wybickich. Majątek tylicki w późniejszym okresie należał do Grąbczewskich i Donimirskich, a od 1911 r. do Buczkowskich.

Pałac w Łysomicach

W 1381 r. był tu folwark krzyżacki, stanowiący własność komturstwa toruńskiego. Klasycystyczny pałac pochodzi z 2 poł. XIX w., rozbudowany i przebudowany w 1971 r. Pałac jest piętrowy ryzalitem od frontu, w którym umieszczono dwukondygnacyjny ganek kolumnowy.

Kościół św. Jana Chrzciciela w Świerczynkach

Kościół powstał prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV w. Pierwszej przebudowie uległ w XVIII w. Był także restaurowany w pierwszej połowie XIX w. i w 1914 r. W 1415 roku wieś wraz ze świątynią przeszła na własność toruńskich benedyktynek, które opiekowały się nim do 1834 r.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Gostkowie

W miejscowości Gostkowo znajduje się gotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP, jeden z najstarszych wiejskich kościołów Ziemi Chełmińskiej, wzniesiony na przełomie XIII i XIV w., przebudowany w XVI w. wg tradycji staraniem Czemów, gruntownie remontowany w 1842 r., powiększony w 1925 r. o neogotycką wieżę.

Dopisz się do
Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje wpisz poniżej swój adres e-mail.

Zobacz
także

Stopka

do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E