Powiat Toruński

Przejdź do:
Przejdź do:

Wyszukiwarka

Wyszukaj:
Powiat
Toruński

Menu główne

Treść strony

Urząd Gminy w Łubiance
87-152 Łubianka 42
tel.: 56 678 82 17, 18
fax: 56 678 82 19
sekretariat@lubianka.pl
www.lubianka.pl

Zamek krzyżacki w Zamku Bierzgłowskim

Wybudowany w 1260r. Zamek Krzyżacki w Bierzgłowie składa się z trzech zasadniczych zespołów: zamku wysokiego (pierwotnie stanowiącego siedzibę komtura), przedzamcza (które pełniło funkcje gospodarcze) oraz wieży bramnej.

Wiatrak "koźlak" w Bierzgłowie

Wybudowany w Bierzgłowie w 1863 r. wiatrak jest dziś prawdziwym reliktem i świadectwem dawnych tradycji młynarskich w regionie. Składa się z trzech kondygnacji i liczy 14 metrów wysokości, a w dodatku nie posiada fundamentów, ponieważ jest ustawiony na wkopanych w ziemię kamieniach wyznaczających cztery kierunki świata.

Pałac w Wybczu

Dawny majątek rycerski w komturstwie bierzgłowskim, znany od połowy XIV w. Eklektyczny pałac został zbudowany w latach 1858-1861 wg projektu architekta Marriny, dla rodziny Parpartów, do której należał do II wojny światowej.

Wąwóz w Leszczu

Idąc znakowanym szlakiem pieszym w kolorze zielonym przez niewielką wioskę, nagle ujrzymy rzadko spotykaną w powiecie formę terenu – głęboki, tajemniczy jar porośnięty z obu stron gęstym lasem mieszanym.

Kościół Św. Marii Magdaleny w Biskupicach

Centralnym punktem wsi Biskupice jest nieduży, lecz bardzo urokliwy kościółek pw. św. Marii Magdaleny, zbudowany niemal w całości z okolicznych kamieni polnych, czym wyróżnia się pośród innych świątyń w powiecie.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecznie

Wieś Przeczno wzmiankowana była w 1251 r. jako należąca do komturstwa bierzgłowskiego. Od 1257 r. w posiadaniu biskupów chełmińskich, w XV w. benedyktynek toruńskich. Od 1520 r. własność szlachecka, m.in. w 1789 r. Znanieckiego. Znajdujący się tam gotycki kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego jest jedną z najstarszych świątyń na Ziemi Chełmińskiej.

Sanktuarium Św. Rozalii w Przecznie

Po zwiedzeniu wąwozu w Leszczu warto udać się do sąsiedniej miejscowości Przeczno – już z daleka dostrzeżemy strzelistą wieżę gotyckiego kościoła. Będąc na miejscu, należy skręcić w lewo w drogę gruntową – ulicę św. Rozalii.

Pałac w Warszewicach

Budowa pałacu w Warszewicach rozpoczęła się około 1850 r. i została podjęta przez nowego właściciela dóbr Alfreda Zawiszę Czarnego. Zastał on murowany dwór z podpiwniczeniem i parterowym skrzydłem oficyny od strony północnej.

Dopisz się do
Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje wpisz poniżej swój adres e-mail.

Zobacz
także

Stopka

do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E