Powiat Toruński

Przejdź do:
Przejdź do:

Wyszukiwarka

Wyszukaj:
Powiat
Toruński

Menu główne

Treść strony

Urząd Gminy w Czernikowie
ul. Słowackiego 12,
87-640 Czernikowo
tel.: 56 678 23 88
        54 287 50 01, 287 50 13
ug.czernikowo@mga.com.pl
www.czernikowo.pl

Park 700-lecia w Czernikowie

Niedawno miejscowość Czernikowo obchodziła swoje 700-lecie. Z tej okazji postanowiono zagospodarować tereny po byłym targowisku i upamiętnić tą szczególną rocznicę. Tak oto powstał  "Park 700-lecia", położony w samym centrum wsi.

Borowa ścieżka

Niepodważalnym atutem gminy są lasy – głównie sosnowe, ale także mieszane. Możemy tam wypocząć, a od 2005 r. także dowiedzieć się na czym polega praca leśnika oraz jak chronić las. To wszystko dzięki temu, że powstała tam półtorakilometrowa przyrodniczo-dydaktyczna „Borowa Ścieżka”.

Dwór w Steklinie

Póznoklasycystyczny dwór z połowy XIX wieku w otoczeniu parku krajobrazowego z 52 gatunkami drzew i krzewów. Zachowana aleja główna biegnie od dworu do brzegów Jeziora Steklińskiego. Pierwszymi właścicielami majątku była rodzina Zielińskich, a później Linowskich.

Kościół Św. Bartłomieja w Czernikowie

Budowę kościoła murowanego w Czernikowie, wzniesionego przez biskupów płockich, datuje się na ok. 1370 rok. Na miejscu drewnianego, zniszczonego prawdopodobnie przez pożar kościoła, powstała nowa – gotycka świątynia, datowana na ok. 1449 r.

Zielona Kępa

Między Toruniem a Włocławkiem wzdłuż prawego brzegu Wisły rozciąga się duży kompleks leśny administrowany przez Nadleśnictwo Dobrzejewice. Obszar ten odcięty jest od innych terenów leśnych dużymi powierzchniami użytków rolnych, zabudowaniami mieszkalnymi oraz Wisłą, która ukształtowała jeden z najciekawszych fragmentów przyrody nie tylko nadleśnictwa lecz także całego powiatu toruńskiego.

Chata we Włęczu

Włęcz jest niewielką osadą, pięknie położoną nad jedną z odnóg Wisły. Dziś z głównej drogi wypatrzeć można dachy może kilkunastu domów. Do wojny było ich znacznie więcej, o dawnych rozmiarach wsi świadczy obecnie stary cmentarz odnowiony przez wolontariuszy ratującej podtoruńskie cmentarze grupy Tak Trzeba.

Cmentarze poewangelickie

Poewangelickie nekropolie przez wiele lat zaniedbane w ostatnich latach dzięki staraniom lokalnych społeczników odzyskały swój pierwotny charakter i blask. Gruntownej renowacji podjęli się okoliczni wolontariusze w ramach akcji „Tak Trzeba” zrealizowanej z inicjatywy Stowarzyszenia „Czyż-nie” z Czernikowa, dzięki środkom z Urzędu Marszałkowskiego i Fundacji Wspomagania Wsi.

Dopisz się do
Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje wpisz poniżej swój adres e-mail.

Zobacz
także

Stopka

do góry

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.

Z
O
B
A
C
Z

T
A
K
Ż
E